Foto Nikola Blagojević
Ludizam kao imaginacija drugačije stvarnosti
povezane vijesti
Objedinjavajući pet akcija izvedenih na lokaciji riječke plaže Kostabela u periodu od 2017. do 2024. godine, nedavno otvorena izložba »Pozdrav s Kostabele«, multimedijalne umjetnice Milijane Babić u Galeriji O.K., serijom izloženih radova prati transformaciju popularne gradske plaže u elitno kupalište za goste hotela, otvarajući pitanja povezana s uništavanjem i iskorištavanjem pomorskoga dobra.
Fenomen i problem
Propitujući pomorsko dobro kao fenomen i problem o kojem se sve češće govori u nas, novootvorena izložba, pojašnjava kustostica izložbe Ksenija Orelj, zapravo je serija participativnih radova nastalih u suradnji umjetnice i građana Rijeke, a akcije su potaknute umjetničkom manifestacijom Art Kamp Empeduja koja je performativnog karaktera i događa se na obližnjoj plaži.
– Na izložbi u Galeriji O.K., dokumentarne forme akcija umetnute su u dijelom interaktivan postav koji rekvizitima i alatkama upotrijebljenim u pojedinim akcijama pokušava prenijeti situaciju s obalnog terena: (ne)mogućnost kretanja i prelaženja iz jednog dijela prostora u drugi.
Drugim riječima, slučaj Kostabela seli se u galerijski kontekst i zagrijava kolektivnu urbanu memoriju. Tijelo u akciji i prekoračenju prostornih barijera, koje se služi mimikrijom i ironijskom subverzijom, karakteristično je za praksu umjetnice, a u ovom projektu prošireno je na suradničku izvedbu s građankama i građanima Rijeke, ističe Orelj.
Prepoznatljivi principi
Kako je dalje pojasnila, ovo je autoričina »obljetnička izložba, nakon dvadeset godina sudjelovanja na domaćoj sceni« te se »kreće se prepoznatljivim tematskim i radnim principima umjetnice, od pitanja statusa umjetničkog rada u društvenoj stvarnosti, odnosa kulture dokolice i rada, osobito ženskog i nevidljivog posla, uz posredovanje potisnutih životnih iskustava kroz igranje i izvrtanje uobičajenih uloga«.
– I na »Pozdravu s Kostabele« osobni se ludizam povezuje s kolektivnim i uvodi u imaginaciju drugačije stvarnosti. Performativne izvedbe kombiniraju vizualne i fizičke geste, akcionističku korpografiju koja je mahom neverbalna, ali rječita.
Baziraju se na dostupnim sredstvima kojima svatko može baratati, a kojima je izvorna funkcija izmijenjena, stavljajući stvarnost u službu mašte, nasuprot uobičajenoj praksi gdje mašta služi stvarnosnom poretku.
Umjetnost pritom artikuliraju kao jezik povezivanja zajednice i pokretanja štrajkačkog moda u odnosu na prešutni konsenzus političke i ekonomske moći, tumači kustosica.
O autorici
Formalno umjetničko obrazovanje autorica je stekla je na Tehnološkom institutu u Durbanu, u Južnoafričkoj Republici (2001., preddiplomski studij), i Akademiji za likovnu umjetnost i dizajn u Ljubljani (2007., diplomski studij).
Od ranih dvijetisućitih umjetnica izlaže na brojnim skupnim i samostalnim izložbama u regiji i međunarodno. Članica je Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika.
Kako je pojašnjeno u tekstu izložbe, »umjetnički rad Milijane Babić zasniva se na performativnoj umjetničkoj praksi i često razvija u smjeru kontekstualno specifičnih dugotrajnih akcija u javnom prostoru.
Na osnovu dokumentacije akcija nastaju multimedijalni radovi namijenjeni muzejsko-galerijskoj publici. Polazišna točka njezinog rada je propitivanje vlastite pozicije žene i umjetnice u neposrednom životnom okruženju«.
Izložba se može pogledati sve do 28. rujna, od ponedjeljka do petka, od 10 do 17 sati, a tijekom festivala Art Kamp Empeduja, izložba će se moći pogledati i u subotu 7. rujna, od 10 do 13 sati.