DAR

U Društvu arhitekata Rijeka otvorena Godišnja izložba ostvarenja hrvatskih arhitekata i arhitektica

Ervin Pavleković

Foto Nikola Blagojević

Foto Nikola Blagojević

Godišnja izložba  pruža uvid u recentnu arhitektonsku produkciju te ističe najznačajnije projekte i publicističke radove, a na ovogodišnjoj je izložbi predstavljeno 68 radova



U sklopu održanog višedogađajnog programa u Društvu arhitekata Rijeka otvorena je Godišnja izložba ostvarenja hrvatskih arhitekata i arhitektica u 2023. godini, predstavljena su tri nova broja časopisa Čovjek i prostor, a održan je i razgovor Društvo u gostima.


Kontinuirano, Godišnja izložba ostvarenja hrvatskih arhitekata i arhitektica svake godine pruža uvid u recentnu arhitektonsku produkciju te ističe najznačajnije projekte i publicističke radove u struci, a na ovogodišnjoj je izložbi predstavljeno ukupno 68 radova, od kojih je 58 arhitektonskih ostvarenja, dok je 10 publicističkih i nakladničkih radova.


Ostvarenja


Sukladno Pravilniku Udruženja hrvatskih arhitekata, sami radovi, odnosno sva predstavljena ostvarenja automatski su u konkurenciji za godišnje nagrade UHA-e – među njima su nagrade »Viktor Kovačić« za najuspješnije arhitektonsko ostvarenje, »Drago Galić« za stambenu arhitekturu, »Bernardo Bernardi« za oblikovanje i unutrašnje uređenje te »Neven Šegvić« za publicistički i teorijski rad. Dobitnici nagrada za 2023. godinu već su poznati, dok će realizacije prijavljene do kraja siječnja 2024. godine konkurirati za ovogodišnja priznanja, koja će biti dodijeljena krajem proljeća.





Predsjednica UHA-e Mia Roth Čerina naglasila je kako izložba reflektira aktualne tendencije u arhitekturi, pri čemu se sve više prepoznaje re-use pristup, odnosno prenamjena i ponovna upotreba postojećih građevina, a kad se govori o tome, nije riječ samo o pukom repliciranju povijesnih građevina, već o njihovoj suvremenoj reinterpretaciji kroz dijalog starog i novog, gdje novo zadržava jezik suvremene arhitekture.


Također, predsjednica Društva arhitekata Rijeka Gorana Stipeč Brlić istaknula je važnost ovakvih izložbi i sudjelovanja u njima.



– Na ovaj način međusobno podržavamo kvalitetniji, promišljeniji i odgovorniji rad među kolegama, ali i prezentiramo jedni drugima ono što radimo. Zanimljivo je primijetiti da se posljednjih godina broj prijavljenih radova mijenja – dok je prethodnih godina bio smanjen za trideset posto, sada opet raste.


Također, prošle su godine prijavljene svega tri višestambene građevine, unatoč intenzivnoj gradnji, što može upućivati na kriterije kvalitete i odgovorno promišljanje arhitekata u tim realizacijama, govori Stipeč Brlić.


Društvo u gostima


Dio događanja bio je i program Društvo u gostima, u sklopu kojega u riječko društvo arhitekata, s ciljem razmjene iskustava i razgovora o zajedničkim izazovima i rješenjima, dolaze stručnjaci iz drugih dijelova Hrvatske. Prema riječima Gorane Stipeč Brlić, »takav program razvija suradnju i jača povezivanje i komunikaciju među kolegama, pokazuje da se struka svugdje nosi sa sličnim problemima, kao i to da se na tuđim primjerima može učiti«.



Ove je godine u razgovoru sudjelovala Jasmina Bašić iz istarskog ogranka Udruženja hrvatskih arhitekata, koji se može pohvaliti većim brojem provedenih arhitektonskih natječaja u posljednje dvije godine: 2023. godine dio su mreže međunarodne platforme Lina, a prošle su godine u Puli održani Dani arhitekata koje organizira Hrvatska komora arhitekata, uz selektiranu izložbu realizacija Istre, predavanja te obilaske tih realizacija u Istri.


Na otvorenju je predsjednica Društva iz Istre predstavila i njihovo zadnje izdanje, knjigu Luke Skansija »Tektonske studije«, što je već peto izdanje biblioteke Dobrolet pokrenute u suradnji DAI-SAI-ja i izdavačke kuće Sandorf.


Čovjek i prostor


Predstavljena su i tri nova broja časopisa Čovjek i prostor, koji je prošle godine proslavio 70 godina izlaženja, a radi se o publikaciji koja prati godišnju izložbu realizacija te dokumentira nagrađene projekte i arhitektonske natječaje.



Vizualni identitet časopisa i izložbe od 2018. godine oblikuju dizajneri Niko Mihaljević i Petra Milički, a od 2023. godine dizajn je standardiziran trima glavnim izdanjima pod nazivom Godišnjak hrvatske arhitekture, Nagrade i nominacije UHA-e te Natječaji.


Kao dio ovogodišnje selekcije publicističkih radova, za Nagradu »Neven Šegvić« nominirani su Dubravka Kisić s knjigom »Arhitekt Milovan Kovačević – Pobornik internacionalnog modernizma u Hrvatskoj« te autori Filip Pračić, Luka Krstulović, Tea Truta i Marin Duić s podcastom Prednji plan.


Strukovne nagrade za 2023.


Podsjetimo, od strukovnih nagrada za 2023. godinu, nagrada »Viktor Kovačić« za životno djelo pripala je arhitektu Đuri Mirkoviću, nagrada »Drago Galić« za najuspješnije ostvarenje na području stambene arhitekture dodijeljena je Nikoli Fabijaniću i Juri Glasinoviću, nagrada »Viktor Kovačić« za najuspješnije ostvarenje u svim područjima arhitektonskog stvaralaštva pripala je Lei Pelivan i Tomi Plejiću, nagrada »Bernardo Bernardi« za najuspješnije ostvarenje na području oblikovanja i unutrašnjeg uređenja dodijeljena je Vanji Ilić, a Nagrada »Neven Šegvić« za publicistički, kritički, znanstvenoistraživački i teorijski rad na području arhitekture pripala je Dubravki Kisić.


Stručni žiri


Na Godišnju izložbu ostvarenja hrvatskih arhitektica i arhitekata u 2023. godini prijavljeno je 67 radova, 58 ostvarenja i devet publicističkih i nakladničkih radova, koje je ocjenjivao stručni žiri u sastavu Vjekoslav Gašparović, Ana Boljar, Vedad Islambegović, Jani Mardešić, Iva Martinis, Marin Mikelić, Helena Paver Njirić, Tomislav Soldo i Ana Šverko.