Izložba koja se može gledati i slušati / Foto Mateo LEVAK
Odabrani su povelja volonterima projekta EPK, reportaža Kanala Ri o herojima pandemije, značka i fotografija Hitne medicinske pomoći 1950-ih, online program HKD-a te prazne bočice cjepiva protiv bolesti COVID-19
povezane vijesti
RIJEKA – Prije tri godine Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka napravio je ogroman iskorak osnivanjem Građanskog muzejskog vijeća čime je implementirao praksu sudioničkog upravljanja u muzejima, započeo s procesom demokratizacije, intenzivirao svoju prilagodbu potrebama zajednice, a i prikupljačkoj djelatnosti počeo pristupati na drukčiji način. Poslije je nastala i prva institucionalna zbirka u čijem stvaranju sudjeluju građani te je time Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka postao prvi muzej u Hrvatskoj koji je u stvaranje svog muzejskog fundusa uključio zajednicu.
Jučer je otvorena druga po redu Civilna muzejska zbirka naziva »Nove akvizicije Civilne muzejske zbirke« kojom su predstavljeni rezultati zajedničkog rada građanskog muzejskog vijeća i građana, dijeljenjem odgovornosti odabira baštine vrijedne čuvanja za budućnost. Kako je naglasila ravnateljica PPMHP-a Nikolina Radić Štivić, svake godine javnim pozivom »Kako želimo da nas pamte« Muzej poziva građane da predlože ideje za predmete koji bi postali dio muzejskog fundusa te jednoga dana materijalni i nematerijalni svjedoci vremena u kojem živimo, a prošlog je travnja Građansko muzejsko vijeće građane pozvalo da se referiraju na 2020. godinu.
Odabrano za zbirku
Od ukupno sedam pristiglih prijedloga za zbirku je odabrana povelja volonterima projekta Europske prijestolnice kulture 2020, reportaža Kanala Ri o herojima pandemije, značka i fotografija Hitne medicinske pomoći 1950-ih, online program Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku te prazne bočice cjepiva protiv bolesti COVID-19 KBC-a Rijeka.
– Što se samog cjepiva tiče, ono definitivno – kad ne govorimo samo o cjepivu protiv COVID-19 – predstavlja jedan od najvećih znanstvenih dosega medicine u povijesti, a zapravo ovom prilikom i ovim bočicama cjepiva kao KBC Rijeka želimo da ulaskom u Civilnu muzejsku zbirku one doista postanu simbol te jedne transmisije iz medicinskog konkretnog u nešto općenito, kazao je ravnatelj KBC-a Rijeka Alen Ružić.
Novinarka Kanala Ri, Sandi Bujan Cvečić, svojom je reportažom iz respiracijskog centra riječkog KBC-a u studenome 2020. prikazala čime se nose zdravstveni djelatnici.
– Dok smo mi više-manje vodili neki paralelni drukčiji život svakodnevno, tamo su se vodile najteže bitke, tamo su ljudi nažalost umirali, objasnila je Sandi.
Volonterski program EPK-a
U volonterskom programu EPK-a, koji je dobio najveći broj glasova, sudjelovalo je više od 300 volontera s odrađenih 5.000 volonterskih sati. Kako je naveo ravnatelj HKD-a na Sušaku, Edvin Liverić, zahvaljujući volonterima svi programi su se odvijali sigurno i uz poštovanje mjera, a brojni volonteri su se uključili i u krizno volontiranje te su tako dobrovoljno davali krv, volontirali u KBC-u i pomagali stradalima u potresu. Ravnatelj HKD-a na Sušaku osvrnuo se i na digitalni program HKD-a, kao i na izložbe u galeriji Kortil, online kuharicu Porto etno i plesni festival Spring forward.
– Odlučili smo da ćemo sve prikazati u online varijanti tako da smo napravili svojevrsni televizijski program, koji je trajao puna tri dana i sve su se predstave, kao i razglednice Rijeke te razgovori s autorima događali u online varijanti, kazao je Liverić.
Naposljetku je u ime PGŽ-a i župana Zlatka Komadine izložbu otvorila Marina Medarić, naglasivši koliko je izložba bitna zbog svog inovativnog pristupa i autentičnosti u Hrvatskoj. Izložba će biti otvorena do 20. veljače 2022. godine, a na ulasku je potrebno predočiti valjanu COVID-potvrdu.