Foto: S. DRECHSLER
povezane vijesti
U Jaslicama Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci ovog je petka otvorena izložba „Soba užitaka“.
Riječ je o izložbi nastaloj suradnjom MMSU-a i Kulturalnih studija Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, a u sklopu kolegija „Feminizam i socijalizam: kontekst bivše Jugoslavije“ te „Feminizam i tijelo“.
Tako je devet studentica kuriralo izložbu uz mentorstvo kustosice Ksenije Orelj, profesorice Brigite Miloš i radnice u kulturi Jelene Androić sudjelovalo u pilot projektu s ciljem da od ideje dođu do realizacije kulturnog projekta.
U fokusu izložbe jest ženski užitak koji uključuje širok raspon tema – od osobnih, političkih, tjelesnih do intelektualnih, a studentice-kustosice pojam ženskog užitka predstavljaju kroz četiri aspekta, četiri kontroverzna područja: ljepotu, seksualnost, sestrinstvo i spoznaju, putem kojih grade pristup središnjoj temi užitka na ovoj izložbi.
– Tema u pozadini „Feminizam i socijalizam“ kao i poticaj bila je knjiga Catherine Malabou „Izbrisano uživanje: Klitoris i mišljenje“, a kroz niz razgovora kao kulturna radnica studentice sam vodila kroz sve procese konceptualizacije kulturnog projekta. To je bio prvi praktični dio koji je trajao dva mjeseca, a onda smo se počele baviti užitkom kao konceptom, razvijajući projekt za koji tada još nismo znale da će biti izložba. Četiri izložene sobe rezultat su dugotrajnog zajedničkog konceptualiziranja užitka, to su samo četiri moguća pogleda na užitak – objasnila je Androić.
Kako nam je objasnila studentica-kustosica Lucija Ćurković, tema užitka vrlo je široka zbog čega su je podijelile u četiri dijela, odnosno četiri sobe.
– Dva se dijela mogu svesti pod užitak u zajedništvu, a to su užitak u seksualnosti i užitak u sestrinstvu. Svaka od tih tema je kontroverzna, ženska seksualnost uvijek je bila marginalna, kao i odnos prema ženskom tijelu i cenzura, te se teme propituju kroz radove.
Pojam sestrinstva u feminizmu je uvijek bio predmet rasprave, nastoji se potaknuti solidarnost, ali se naglašava i da nisu sve žene jednake jer imamo i rasne i klasne razlike. Još jedna tema je užitak u uljepšavanju, tu se postavlja teme uživaju li žene u uljepšavanju radi sebe ili drugih i gdje se ta granica može raspoznati, a slično se pitanje postavlja i vezano uz ženski užitak u seksu s obzirom na to da je i seks kodiran „muškim jezikom“.
Zadnja je tema užitak u spoznaji koja zaokružuje izložbu u smislu da taj užitak u spoznaji može omogućiti emancipaciju, ali je fokus i na ženskim načinima spoznaje kao alternativnim oblicima spoznaje koji su oduvijek bili marginalizirani – objasnila je Ćurković te poručila kako i ove načine treba njegovati jer vode emancipaciji.
Kustoski tim izložbe čine: Emina Buljubašić, Lucija Ćurković, Marija Lešić, Karolina Marohnić, Lorena Mihalić, Tina Sirotić, Anamarija Šepl, Ines Vučemilović i Katerina Zulijani.
Ove su studentice-kustosice pazile na svaki detalj u postavu izložbe koji se igra uobičajenim očištima i vizurama gledanja, naglašava znatiželju i kršenje klasičnih pravila kao bitne karakteristike uživanja.
Dvadesetak izloženih radova domaćih umjetnika i umjetnica prikazuje raznolike ženske uloge čime se otvaraju teme discipliniranja ženskoga tijela i (auto)cenzure, ali i potencijale slobodne ljubavi, ženskog prijateljstva i njegovanja horizontalnih odnosa.
Sastavni dio postava opisni su tekstovi o radovima koji im pristupaju kroz kulturološku i feminističku vizuru, sagledavajući govor tijela, primjenu simbola i intertekstualnosti, dok ambijent mini čitaonice nudi teorijski okvir Sobe užitaka.