Fotografsko bilježenje potresa
Ministarstvo kulture i medija uposlilo je Arbutinu na dokumentiranju štete na kulturnim dobrima grada zbog izrade popisa štete i konzervatorske dokumentacije. Arbutina je dao izniman doprinos nastojanjima da se grad obnovi nakon potresa
povezane vijesti
- Dijalozi/monolozi 59. salona arhitekture u Zagrebu: Suživot novog i starog u povijesnom ambijentu
- Radikalna prošlost kao prekid s konzervativnom sadašnjošću: Donosimo osvrt na londonsku izložbu o prerafaelitima
- Lovrović, Pajić, Veselinović, Polan i Pelko na izložbi “Yu rock fotografija”. Vrijedan hommage rocku
RIJEKA – Izložba fotografija »Između dvaju čekanja«, kojima su u fokusu posljedice razornog potresa koji je pogodio grad Sisak krajem 2020. godine, autora Miroslava Arbutine Arbe, bit će otvorena u Muzeju grada Rijeke (u Kockici na Trgu Riccarda Zanelle) u četvrtak 13. siječnja u 19 sati. Kako kažu u Muzeju, Ministarstvo kulture i medija uposlilo je Arbutinu na dokumentiranju štete na kulturnim dobrima grada zbog izrade popisa štete i kvalitetne konzervatorske dokumentacije. Arbutina je pritom dao izniman doprinos nastojanjima da se grad obnovi nakon potresa.
Emocionalna vrijednost
– Njegove fotografije su prije svega dokumentarne, ali s jasnim umjetničkim kontekstom. On je također pronalazio razne druge motive, koje običan promatrač ne zapaža. Ti su motivi, iako možda izlaze iz konteksta dokumentarnosti, dio istog mozaika. Emocionalna vrijednost fotografija također se ne može izuzeti iz njegova rada, a o tome govori i nazivom izložbe. Kako je autor naglasio u jednom razgovoru: »Oni koji nisu osjetili ovakvu katastrofu, vjerojatno pomisle da je najgore gubitak kuće, međutim nije. Meni je najgore bilo očekivanje novog potresa, to vrijeme neizvjesnosti između dva udara.« Upravo je borba s vremenom i prirodom obilježila njegov rad – kažu u Muzeju, napominjući da Arbutina ovom prigodom izlaže 82 crno-bijele fotografije formata 40 x 50 cm.
O fotografu
Miroslav Arbutina Arbe rođen je u Sisku 1959. godine. Za fotografiju se počeo interesirati početkom 1980-ih godina kada na poklon dobiva ruski fotoaparat Lubitel. Nakon rada u Željezari, 1987. godine odlučio je živjeti od fotografije te je radio industrijsku fotografiju za potrebe sajmova, kataloga i slično. Početkom Domovinskog rata, kada započinje proces deindustrijalizacije i postupno nestaje potreba za takvom vrstom fotografije, počinje raditi kao slobodni fotograf za domaće i inozemne tiskane medije i agencije.
Zbog kroničnoga nedostatka mjesta za izlaganje u Sisku, 2008. godine pokreće i fotogaleriju na otvorenome, a već godinu dana kasnije i Foto galeriju Siscia Obscura. Galerija ubrzo ulazi na popis priznatih galerija u Republici Hrvatskoj. Do danas je u njoj održano više od 80 izložbi profesionalnih i amaterskih fotografija, desetci stručnih predavanja renomiranih fotografa i mnoge fotografske radionice.