MMSU

Izložba “Slika u slici” za stoti rođendan Ive Kaline

Kim Cuculić

Ivo Kalina / Foto Arhiv NL

Ivo Kalina / Foto Arhiv NL



RIJEKA – Stoti rođendan Ive Kaline (1925. – 1995.) Muzej moderne i suvremene umjetnosti obilježava izložbom »Slika u slici«, koja kao polazište uključuje radove iz zbirki MMSU-a, a u prvi plan stavlja bogatstvo Kalinina opusa. Izložba će biti otvorena 31. siječnja u 19 sati. Kustosica je Kristina Barišić, dok su za grafičko oblikovanje zaduženi Marino Krstačić Furić i Ana Tomić. Kako podsjećaju iz MMSU-a, tijekom svojeg izrazito aktivnog stvaralaštva Ivo Kalina bio je dijelom velikih promjena na polju likovnosti u drugoj polovini 20. stoljeća u Hrvatskoj.


Duh autora


– Slike, grafike, kolaži, predstavljaju svojevrsnu priču u priči, gdje jedan rad u sebi sadrži drugi rad, svoj par. Drugim riječima, unutar Kalinina umjetničkog djela pojavljuje se novo umjetničko djelo, cjelina postaje fragment, a fragment cjelina. Potez kistom, ta mahnita gesta, emocija, prirodno se nastavlja i nestaje kroz širok i krupan kadar, neprestanu kretnju koja iznova redefinira ono što je bilo prije i stavlja u perspektivu ono što tek dolazi. Oslikava se pritom duh autora, koji je glasno prisutan bez obzira o kojem se formatu i tehnici radi. Dok promatramo te slike, vidimo još slika, konstantno reinterpretirajući strast koju nam je autor predao u život. Scenografski element u postavu naglašava ideju slike u slici i geste kao nekontrolirane ekspresije, a ono što je još ljepše, dok ne pročitamo naziv slike ili svojevrsno objašnjenje, uvijek vidimo svoju sliku, svoju emociju, navedeno je u najavi izložbe.





Ivo Kalina rođen je u Zagrebu, 25. veljače 1925., a od svoje druge godine živio je u Opatiji, gdje je završio osnovnu školu. Nakon toga preselio se u Zagreb, gdje je završio gimnaziju i upisao Akademiju likovnih umjetnosti (1943.). Diplomirao je slikarstvo u klasi prof. Jerolima Miše (1950.) te počeo raditi kao suradnik u Majstorskoj radionici Krste Hegedušića (1950. – 1956.). Uz to, bio je član umjetničke grupe Mart (1956. – 1962.). Pripadnost grupi Mart (koja je okupljala sve bivše suradnike »Majstorice«) bila je pragmatičnog karaktera, poticaj za mogućnost što češćih izlaganja, kako u državi, tako i u inozemstvu.


Valorizacija


Uz umjetnike koji su činili bazu Hegedušićeve Majstorske radionice (Dogan, Kulmer, Kujundžić i Perić), Kalina je bio i član Grupe petorice, koja je bila temelj onoga što danas nazivamo povijesnim enformelom u Hrvatskoj. Prvu samostalnu izložbu održao je 1958. u Zagrebu, u Klubu studenata. Nekoliko godina poslije, 1963., preselio se natrag u Opatiju, gdje je stvarao do kraja života. Valorizacija i predstavljanje Kalinina opusa započela je monografijom »Kalina« (1985.), autorice Vande Ekl, a nastavilo se retrospektivnom izložbom »Ivo Kalina« koju je priredio Berislav Valušek u Modernoj galeriji u Rijeci (1994.).


Zatim je uslijedila knjiga »Dobro jutro, gospodine Kalina«, autora Ervina Dubrovića (2000.) te druga retrospektivna izložba, održana u Zagrebu u Umjetničkom paviljonu (2006.), pod nazivom »Mijene geste«, koju prati i monografija istoimenog naziva.


Najrecentnija monografija, »Kalina«, objavljena je 2018. godine u nakladništvu Hrvatskog muzeja turizma Opatija, a potpisuju je Milan Bešlić, Ervin Dubrović i Berislav Valušek. Kalina je dobitnik Nagrade HDLU-a Rijeka (1984.), Nagrade Grada Rijeke za slikarstvo (1974. i 1994.) te Nagrade »Vladimir Nazor« za životno djelo (1995.). Posthumno je odlikovan Ordenom reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića za trajni doprinos hrvatskoj kulturi (1997.).


Likovna nagrada »Ivo Kalina« dodjeljuje se svake dvije godine kao priznanje za iznimna postignuća na području suvremene likovne umjetnosti. Nagrada se daje za najbolju likovnu izložbu na području suvremene umjetnosti održanu tijekom godine u galerijskim i javnim prostorima na području grada Rijeke.


Izložba u MMSU-u bit će otvorena do 16. ožujka.