Foto Vedran Karuza
Izložba će biti inauguirana u utorak u 19 sati u popularnoj »Kockici, a Muzej grada Rijeke organizira ju u suradnji s kolegama iz Mađarske.
povezane vijesti
Prije dvije godine Rijeka je bila Europska prijestolnica kulture, a u skladu s tim statusom i željom da u gradu Rijeci kultura živi cijele godine, pa tako i ljeti, Muzej grada Rijeke predvođen ravnateljem Ervinom Dubrovićem i kolegama iz Mađarske organizirao je izložbu naslovljenu »Rađanje moderne Rijeke, 1868. – 1918.«.
Izložba će biti inauguirana u utorak u 19 sati u popularnoj »Kockici«, a u sklopu otvorenja održat će se i glazbeni program na kojem će nastupiti Gradska glazba Trsat i Bohém Ragtime Jazz Band iz Mađarske.
U gastro dijelu programa uzvanici će uživati u vinima Vinarije Szabo, te u delicijama koje su za ovu posebnu prigodu spravili Hrvatska nacionalna samouprava Dušnok iz Mađarske te Udruga Mađara grada Vukovara.
Suradnja s Mađarima
Potonje je rečeno na tiskovnoj konferenciji koja je za ovu prigodu, s ciljem predstavljanja ove zanimljive izložbe, priređena u Muzeju grada Rijeke, kojoj su nazočili ravnatelji Muzeja grada Rijeke Ervin Dubrović, ravnatelj Mađarskog tehničkog i prometnog muzeja Gábor Zsigmond, ravnatelj Mađarskog muzeja za trgovinu i ugostiteljstvo Róbert Török i lektorica za mađarski jezik na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci i suorganozatorica projekta Eszter Tamaskó.
Ravnatelj Dubrović podsjetio je na sve dosadašnje izložbe realizirane u suradnji s Mađarima želeći na taj način istaknuti činjenicu, kako ova suradnja ne postoji od jučer već se njeguje godinama, a rezultat je i ova izložba na kojoj će publika imati priliku vidjeti neke eksponate po prvi puta, a predstavljaju dio povijesti našega grada, u kojem i fijumanski Mađari imaju svoje mjesto.
Ravnatelj Mađarskog tehničkog i prometnog muzeja Gábor Zsigmond jedan od autora, uz Martona Pellesa, knjige »Povijest riječke trgovačke mornarice 1868. 1921.«, koja je ovih dana ugledala i hrvatskog izdanje, kazao je kako mu ova izložba predstavlja veliku čast i naveo kako su na izložbi predstavljeni povijesni eksponati od velike važnosti za ono povijesno razdoblje.
Dio bogate riječke povijesti
Róbert Török istaknuo je kako se vesele ovoj izložbi na kojoj su izloženi predmeti koji čine dio bogate riječke povijesti, a poglavito zastupljenog razdoblja, u kojem se Rijeka smatrala iznimno uspješnim gradom.
Lektorica za mađarski jezik na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci i suorganizatorica Eszter Tamaskó istakla je bogati glazbeno-gastro program koji očekuje posjetitelje na otvorenju, koji smo predstavili na početku, te navela kako se do 14. srpnja u Hotelu Kontinental od 11 do 14 sati može uživati u meniju s mađarskim delijama kao što je primjerice mađarski gulaš.
Valja napomenuti, kako je navedeno u materijalu, da ova izložba osvjetljava važnu dionicu riječke povijesti, točnije jedan od njezinih vrhunaca, kad su Hrvati i Mađari radili udruženim snagama u stvaranju prosperitetnog lučkog grada.
Izložba uključuje makete nekadašnjih teretnih i vojnih brodova, fotografije, riječke proizvode, reklame i zastave, a može se razgledati do 13. rujna ove godine, premda svi koji žele pozvani su da dođu na otvorenje izložbe, u sklopu koje će se održati i prava ljetna »vrtna zabava«.