Foto M. Gracin
Impresivni sustav obrambenih zidina kojem je pripadala i utvrđena Tarsatika, izgrađen je u drugoj polovici 3. stoljeća zbog obrane Rimskog carstva, a proteže se od Rijeke preko Jelenja, Klane i Prezida u Hrvatskoj, kroz Sloveniju i austrijsku Korušku do Čedada u Italiji
RIJEKA Uz mnoštvo posjetitelja i ponudu delicija rađenih prema originalnim rimskim recepturama u Galeriji Principij otvorena je izložba »Claustra – skrivena ostavština starih Rimljana« koja putem digitalnih rekonstrukcija, zemljovida, različitih ilustracija i informativnih tekstova posjetitelje upoznaje s kulturnom baštinom iznimne važnosti: najvećim rimskim građevinskim i vojničko-obrambenim sustavom na području današnje Hrvatske i Slovenije.
Impresivni sustav obrambenih zidina s kulama kojem je pripadala i utvrđena Tarsatika, izgrađen je u drugoj polovici 3. stoljeća zbog obrane Rimskog carstva od barbara, a proteže se od Rijeke preko Jelenja, Klane i Prezida u Hrvatskoj, kroz Sloveniju i austrijsku Korušku do Čedada (Cividale del Friuli) u Italiji.
18 lokacija
Autori izložbe su Jure Kusetič i Tina Lah, oblikovanje potpisuje PETIKAT, a organizirala ju je Primorsko-goranska županija u okviru projekta »Claustra – Kameni branici Rimskoga Carstva« sufinanciranog iz Operativnog programa IPA Slovenija – Hrvatska 2007-2013.
U okviru izložbe održana je i projekcija promotivnog filma o Claustri Alpium Iuliarum, uz predavanje arheologa Ane Golje i Josipa Višnjića koji su govorili o značenju spomenika i projekta koji je započeo u siječnju 2014. godine, a traje do rujna ove godine.
Osiguran proračun
Cilj projekta je revitalizacija povijesnog obrambenog sustava Claustra Alpium Iuliarum na području Hrvatske i Slovenije, odnosno prepoznavanje, zaštita, očuvanje i predstavljanje zajedničke kulturne baštine u pograničnom području te osvješćivanje kulturnog identiteta na lokalnoj razini kako bi se stavio u funkciju turističke privlačnosti i gospodarskog razvoja. Projekt je omogućio izvođenje zajedničkih preventivnih istraživanja na nepristupačnom šumovitom terenu i usklađivanje konzervatorskih polazišta, a u nastavku je predviđen zajednički rad na evidentiranju, dokumentiranju, valorizaciji, registraciji, zaštiti i predstavljanju javnosti jedinstvenog sustava.
Vodeći partner u projektu je Zavod za zaštitu kulturne baštine Slovenije, dok su ostali partneri Narodni muzej Slovenije, Hrvatski restauratorski zavod, Udruga Žmergo i Primorsko-goranska županija. Za provedbu projektnih aktivnosti osiguran je proračun od 604.200,48 eura. U navedenom iznosu Primorsko-goranska županija sudjeluje s ukupnim proračunom od 102.325,20 eura, od čega 85 posto čine bespovratna sredstva Europske unije.