MSU

Hrvatska umjetnost u stalnom postavu njujorškog muzeja MoMa

Tanja Kvorka

Foto MSU

Foto MSU

Djela iz fundusa zagrebačkog Muzeja suvremene umjetnosti u New Yorku



Umjetnička djela iz fundusa Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu u stalnom su postavu jedne od najprestižnijih muzejsko-galerijskih institucija na svijetu – slavne njujorške MoMA-e.


U sklopu stalnog postava MoMA-e, pod nazivom »Invitation: Museum of Contemporary Art, Zagreb«, dvije dvorane njujorškog muzeja sljedeće tri godine bit će posvećene zagrebačkoj umjetničkoj sceni 1960-ih godina.


Iz Zagreba je u New York stiglo osam antologijskih radova, među kojima su djela Josipa Vanište, Ivana Kožarića, Julija Knifera, Dimitrija Bašičevića Mangelosa i Ljerke Šibenik.




Između ostalog obuhvaća djela članova grupe Gorgona, rad »Crni ambijent« Ljerke Šibenik te izbor muzejskih plakata i dokumentacije vezane uz pionirsko djelovanje nekadašnje Galerije suvremene umjetnosti.


Izbor radova


Posebno se ističe »Crni ambijent« Ljerke Šibenik iz 1968. godine, koji se smatra prvim ambijentalnim djelom u hrvatskoj umjetnosti i šire.



Josip Vaništa: »Beskonačni štap/U čast Manetu«, 1961.

Iako njezina djela nisu toliko međunarodno prisutna kao radovi ostalih predstavnika grupe Gorgona, ovaj rad ima ključnu ulogu u kontekstu umjetničkih praksi 1960-ih godina.


Izbor radova reflektira inovativne iskorake zagrebačke umjetničke scene tog vremena – od »Beskonačnog štapa« Josipa Vanište preko »Meandra u kutu« Julija Knifera i »Paysage de la Guerre« Dimitrija Bašičevića Mangelosa do »Unutarnjih očiju« i »Oblika prostora« Ivana Kožarića.


Popratna događanja


Uz izložbu će biti organizirana i popratna događanja te raznovrsni programi, a detalji će biti objavljeni naknadno.



Djelo Dimitrija Bašičevića Mangelosa

Izložba će trajati tri godine, što će omogućiti posjetiteljima MoMA-e da se upoznaju s bogatom umjetničkom baštinom Zagreba i njegovim značenjem na međunarodnoj umjetničkoj sceni 20. stoljeća.


– To potvrđuje međunarodnu relevantnost zagrebačke umjetničke scene koja je nastala 1960-ih godina. Istovremeno to je međunarodna afirmacija našeg muzeja kao institucije koja je imala i ima važnu ulogu upravo u formiranju te scene.


Kroz tri godine Muzej suvremene umjetnosti i MoMA intenzivno će surađivati na ovom projektu, istaknula je ravnateljica MSU-a Vesna Meštrić.