Gaia Radić / Foto Domen Pal
Nastala u suradnji s Aksiomom iz Ljubljane, instalacija detektira prisutnost posjetitelja i pokreće proces prelaska iz praznine u formu
povezane vijesti
Izložba »Chora« mlade novomedijske umjetnice Gaije Radić bit će otvorena u Galeriji Filodrammatica 9. siječnja u 19 sati u okviru izložbenog programa udruge Drugo more.
Riječ je o interaktivnoj instalaciji kojom Radić povezuje fizički i virtualni prostor u jedinstveni audiovizualni narativ.
Nastala u suradnji s Institutom za suvremenu umjetnost Aksioma iz Ljubljane, instalacija detektira prisutnost posjetitelja i pokreće proces prelaska iz praznine u formu, pri čemu virtualni prostor, prikazan kao geološki teren ispunjen primordijalnom tekućinom, istražuje odnos vidljivih i nevidljivih struktura prostora galerije.
O autorici
Rođena 2001. godine u Puli, Gaia Radić je diplomirala kiparstvo na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci 2023. godine.
U Ljubljani trenutno studira arhitekturu na Arhitektonskom fakultetu te diplomski studij videa, animacije i novih medija na Akademiji za likovnu umjetnost i oblikovanje.
U umjetničkom radu pretežno koristi medij računalne grafike, odnosno tehniku 3D modeliranja, dok svoje koncepte realizira kao kombinaciju animacije i prostorne instalacije.
Izlagala je na sedam samostalnih i više od trideset grupnih izložbi u Hrvatskoj i Sloveniji. Među njima se ističu samostalna izložba u zagrebačkoj Galeriji Karas, sudjelovanje na 63. Porečkom Annaleu, te suradnje s Centrom za inovativne medije (CIM APURI), Galerijom Kortil iz Rijeke, UR Institutom iz Dubrovnika, Udrugom siva/zona iz Korčule i Udrugom Metamedij iz Pule. Dobitnica je druge ERSTE nagrade na 36. Salonu mladih.
Novi ciklus
Otvorenjem ove izložbe započinje novi ciklus galerijskog programa udruge Drugo more, u kojem će tijekom 2025. godine također biti održane samostalne izložbe hrvatskih umjetnika Kate Mijatović i Mateja Kneževića, a od međunarodnih gostiju izložbe nizozemske umjetnice i teoretičarke u polju glitch umjetnosti i teorije rezolucije Rose Menkman, te američke umjetnice Caroline Sinders i poljsko-britanske umjetnice Kasie Molge koje povezuje tema utjecaja naftne industrije na morski okoliš.