Izložba

FOTO “Leptirovim krilom zid pomaknuli”: U Kloviću otvorena izložba Barbare Cetine

Silvija Bumbak

Foto Ana Križanec

Foto Ana Križanec



U galeriji Juraj Klović otvorena je samostalna izložba pod nazivom “Leptirovim krilom zid pomaknuli” autorice Barbare Cetine koja je na prošlogodišnjoj, 76. godišnjoj izložbi HDLU Rijeka primila glavnu nagradu.


Autoričinu izložbu i njezin značaj ukratko je predstavio kustos Eugen Borkovsky, a izloženi radovi proizvod su novih kombinacija materijala i motiva. Od raznovrsnih materijala i tehnika koje autorica koristi i spaja ističe se kolaž, ready-made, korištenje odsluženih predmeta, zatim rabljene knjige, često njihove korice, zemljopisne karte, izresci ilustracija, korištene vrećice čaja, kartonske kutije, drvene škatule, pak papir, konop i dr. uz usklađenu uporabu rezultata djelovanja vremena na materijal. Na podlogu umjetnica intervenira također maštovitim i bogatim rasponom sredstava – pored lijepljenja, apliciranja, tu su olovka, tuš, flomasteri, tekstilna nit i šivanje, gužvanje/boranje papira. Zapisi, bilo u formi autoričinih asocijacija, bilo kao isječci tiskanih stranica ili izvadci pjesničkih misli često nezgrapno ispisani autoričinom lijevom rukom, također nalaze svoje mjesto upotpunjujući opći dojam.


Foto galerija: Izložba Barbare Cetina u Galeriji Juraj Klović Foto: Ana Križanec


Često korištena nit, špaga ili konop kao da simboliziraju našu određenost, zarobljenost običajima, datostima koje nam ne moraju biti udobne. Izvezenost i spajanje točaka spomenutom niti, podsjeća na natalne karte i sazviježđa ili karte položaja zvijezda na nebu namijenjene putnicima, moreplovcima. Također, na nekim dijelovima kolaža i na iskorištenim papirnim vrećicama čaja autorica crta raznorodne oblike, od geometriziranih do, primjerice, komaraca, ribe, bubamare, vinske mušice koje dolijeću ili se stvaraju na gnjiljenju sklonim predmetima nakon vremena uporabe.




Heterogena cjelina doima se kao da su neki radovi odrazi snažnih emocija i siline različitosti spontano proživljenih životnih trenutaka. Svojevrsnom samoanalizom umjetnica hrabro propituje i u konačnici iskazuje razmišljanja i želje. Pritom, Barbara promatraču često sugerira: „Putuj“ , „Izađi iz okvira“ te ga nagovara na imaginarne, ali i moguće putanje. Pojam putovanja koji može biti bijeg, ali češće promjena fizičkog okruženja, kretanje kroz nove vizure, ili pak istraživanje u kreativnom smislu, vrlo je prisutan kao tema. Čini se da ovime i umjetnica traga za vlastitim odlaskom i odmakom od uobičajenog i konvencionalnog, ali i pokušava zahvatiti srž života koja se tiče objeručke dohvaćanja „sada“ te prilika za iskustvima i putovanjima – jer, baš kao što korišteni materijali na sebi bilježe trag vremena i svjedoče o protoku, sve je prolazno, a „život je lijep“.


„Neudobno balansiranje uvriježenog, za koje se tendenciozno zlorabi pojam tradicija, autorica propituje kroz cijeli svoj opus, da bi ovim projektom iskazala najmoćniji otklon. Pažljivom promatraču pokazuje se kao iskaz koji ga tjera ka samopropitivanju, a propitivanja se nižu se pred nama kao decentni detalji intimnih sumnji, ali i zaključaka, na rubu, a možda već i preko ruba odluka.“, istaknuo je Borkovsky u svojem uvodnom govoru i u katalogu.


Izložba se može pogledati do 15. prosinca.