Izložba

Danijel Jaška u Galeriji O.K.: Crno-bijeli dnevnik okupio više od 1000 angažiranih crteža

Valentina Botica

Foto: Vedran Karuza

Foto: Vedran Karuza



Galerija O.K. u petak je ugostila otvorenje izložbe i predstavljanje knjige “Crno-bijeli dnevnik” autora Danijela Jaške. Ovo djelo, predstavljeno u formi knjige, okuplja više od tisuću crteža nastalih od 2013. godine. Knjiga, koja tematizira osobne i društvene refleksije autora, može se pogledati do ponedjeljka. Kako knjigu može pogledati, odnosno listati, samo jedna osoba, nju prati projekcija slajdova na zidu galerije s odabranim crtežima.


Foto galerija: Danijel Jaška "Crno-bijeli dnevnik" u Galeriji O.K. Foto: Vedran Karuza


Izložbu je otvorio urednik Tevž Logar, koji se osvrnuo na povijesni značaj knjige kao umjetničkog medija: „Knjiga kao medij je zbog svoje prirode i mogućnosti distribucije i razmjene ušla u taj kanon umjetnosti i tako postala forma koja se onda konačno u 60-im i 70-im godinama ustalila kao recimo legitimni umjetnički izražaj.“


Logar je također istaknuo specifičnost dnevnika kao intimnog formata: „Dnevnici su jako intimne stvari, ali povijest nas uči da, kad umjetnik to radi, možemo često i kroz te dnevnike šetati nekim društvenim zbivanjima koja se događaju. Upravo to je točka Danijelovog rada. Ovaj događaj danas je suočavanje s Danijelovim mislima, ali ja sam siguran da su i mnoge od tih misli zapravo misli svih nas.“




Sam autor, Danijel Jaška, obratio se publici s dozom humora: „Evo, baš se potrefilo da za vrijeme govora se prikazuju najžešći slajdovi. Pomalo neobično, ali po tome se vidi da tu autocenzure nije bilo i da ćete dobiti uvid u baš intimno stvaranje, baš dnevnički.


Stvari koje su rađene u intimi nekog prostora, a koje su sada došle do publike. Unutra ima raznih motiva, tema o kojima je suvišno pričati jer je sve očito. Radi se o prostoru, sociologiji, angažiranim temama, narodnoj umjetnosti, erotici, pornografiji i tako dalje.“


Knjiga “Crno-bijeli dnevnik” donosi kontrast crnog i bijelog, istražujući napetost između suprotstavljenih pojmova – svjetla i tame, zadovoljstva i boli. Kroz ove jednostavne, ali iskrene crteže, Jaška propituje nesiguran status umjetnika, uvjete produkcije te društvene okolnosti koje oblikuju svakodnevicu.


Njegovi radovi, osim što oslikavaju unutarnje sukobe, stvaraju most između individualnog i kolektivnog iskustva, pozivajući publiku na zajedničko promišljanje i suosjećanje.


Danijel Jaška rođen je 1980. godine u Zagrebu, gdje je završio Školu primijenjenih umjetnosti i Akademiju likovnih umjetnosti. Kroz svoju karijeru izlagao je na samostalnim i grupnim izložbama, a poznat je i po psihoedukativnim programima za djecu. Niz godina radi kao ilustrator i grafički dizajner.