Razgovor uoči koncerta

Giovanni Bellucci: Zadovoljstvo je dijeliti glazbeni trenutak s riječkom publikom

Sandy Uran

Giovanni Bellucci prvi put će nastupiti u HNK-u Ivana pl. Zajca / Foto B.TARACKI

Giovanni Bellucci prvi put će nastupiti u HNK-u Ivana pl. Zajca / Foto B.TARACKI

Program je osmišljen tako da sjedinjuje nekoliko temeljnih djela koncertnog repertoara Busonija, velikog pijanista, ali i velikog prerađivača kompozicija drugih genijalnih autora, kao što je Johann Sebastian Bach, kaže Bellucci



RIJEKA – Večeras u HNK-u Ivana pl. Zajca bit će upriličen koncert u čast talijanskog muzikologa fijumanskih korijena, Sergia Sablicha. Kao solist nastupit će Giovanni Bellucci, jedan od najcjenjenijih europskih pijanista. Bio je to povod za razgovor s njim. Pijanist Giovanni Bellucci završio je studij na konzervatoriju Santa Cecilia u Rimu pod vodstvom maestra Franca Medorija, a master je dobio i na Akademiji u Imoli. Smatra ga se jednim od najboljih pijanista našeg doba. Britanski časopis Gramophone u svom je članku svojevremeno istaknuo kako je riječ o umjetniku čija je budućnost zapisana u nastavljanju velike talijanske pijanističke tradicije. Glazbeni kritičar Piero Rattalino naveo je kako je Bellucci »Beethoven koji je znao reći nešto drukčije i novo«. Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja. Iznimno je cijenjen zbog vrsnih interpretacija Liszta, Beethovena i Chopina, kao i zbog bogatog opusa nosača zvuka.


Sablich i Busoni


U Rijeci ste već imali prilike koncertirati u Mramornoj dvorani Guvernerove palače te u Zajednici Talijana Rijeka. Večeras ćemo vas opet imati priliku slušati na koncertu u HNK-u Ivana pl. Zajca. Kakvu vrijednost za vas ima nastup koji ćete održati u riječkom kazalištu?


– Veliko je zadovoljstvo boraviti u Rijeci. Podijeliti glazbeni trenutak s fijumanskom publikom za mene predstavlja uvijek jedno lijepo iskustvo. Posebno ovo, kad ću prvi put nastupiti u HNK-u Ivana pl. Zajca, kazalištu koje je inaugurirano 1885. godine premijerom opere »Aida« Giuseppea Verdija. Tako sam i za svoj debi u vašem kazalištu odabrao program u kojem ću svirati i Verdija. Izvest ću parafrazu velikog virtuoza Franza Liszta, koja se temelji na jednom od najpoznatijih Verdijevih melodrama, »Trubaduru«.


Godine 2023. Giovanni Bellucci nastupio je u Guvernerovoj palači / NL arhiva


Koncert je posvećen muzikologu fijumanskog podrijetla Sergiu Sablichu s kojim vas povezuje i prijateljski odnos. Što vas za njega s umjetničkog aspekta posebno veže?


– Sablich je bio važan muzikolog i umjetnički direktor brojnih renomiranih glazbenih manifestacija, a knjige koje je napisao o Busoniju i Dallapiccoli i danas predstavljaju temelje za sve glazbenike i zaljubljenike u glazbu. Imao sam privilegij što sam u mladosti bio odabran od strane Sablicha, da izvedem nekoliko glazbenih projekata posvećenih već spomenutim talijanskim glazbenicima. Posebno mi je drago što ću ga se prisjetiti koncertom posvećenom Ferrucciu Busoniju, osobnosti koju je on kao i ja iznimno volio i cijenio i koju je temeljito proučavao.


O koncertu



 


Koncert u čast talijanskog muzikologa Sergia Sablicha, čiji su roditelji bili rodom iz Rijeke, počinje večeras u 19.30 sati u HNK-u Ivana pl. Zajca. Bit će izvedena djela Ferruccia Busonija, skladatelja, prerađivača, koncertnog pijanista, kako je naslovljen i podnaslov koncerta. Pozdravne riječi uputit će Franco Papetti, predsjednik Udruge Talijana Fijumana u svijetu, koji je ujedno i organizator koncerta u suradnji s Talijanskom unijom, Zajednicom Talijana Rijeka i HNK-om Ivana pl. Zajca. Na koncertu će kao solist nastupiti Giovanni Bellucci, koji će izvesti snažan, emotivan i virtuozan program odabran u čast glazbenog znanstvenika Sergia Sablicha, dvadeset godina nakon njegove smrti. Bit će to glazbeno putovanje kroz rijetka i voljena klavirska djela Franza Liszta, Johanna Sebastiana Bacha, Roberta Schumanna, Ferruccia Busonija, Kurta Weilla, Frédérica Chopina. Talijanski muzikolog, glazbeni kritičar, esejist i glazbenik Sergio Sablich (1951. – 2005.), bio je stručnjak za opus Ferruccia Busonija. Talijansko-njemački skladatelj i pijanist Busoni rođen je u Empoliju 1866. godine, a preminuo je 1924. u Berlinu. Bio je jedna od ključnih osobnosti glazbe s početka 20. stoljeća.

Nova izdanja


Možete li nam predstaviti večerašnji glazbeni program, te otkriti zašto ste se odlučili izvesti određene kompozicije?


– Program je osmišljen tako da sjedinjuje nekoliko temeljnih djela koncertnog repertoara Busonija, velikog pijanista, ali i velikog prerađivača kompozicija drugih genijalnih autora, kao što je J. S. Bach. U klavirskom sam recitalu ukomponirao i nekoliko originalnih Busonijevih kompozicija, koje predstavljaju manje poznata djela publici, štovateljima Busonijevih skladbi. Posebno »Sonatina Seconda«, koju je Busoni skladao oko 1910. godine, a riječ je o pripremnom radu za remek-djelo koje je nažalost ostalo nedovršeno, »Doktor Faust«. U pitanju je vizionarska kompozicija prepuna iznenađujućih intuitivnih raspleta.


Imate li u planu u nadolazećem razdoblju objaviti novi nosač zvuka?


– Da. U pripremi su dva izdanja do kojih jako držim. Prvo je vezano uspravo za Busonija. Bit će to CD za japansku diskografsku kuću Da Vinci, a koji se sastoji od Busonijevih kompozicija za klavir i orkestar, koje izvodim uz pratnju Orchestra Sinfonica Nazionale RAI (Nacionalni simfonijski orkestar RAI-ja). Drugi izdavački projekt odnosi se na monumentalnu produkciju, betovenovsku monografiju, s obzirom na to da će Brilliant Classics objaviti box od 9 CD-a, u kojem se nalazi i snimka moje izvedbe 32 sonate za klavir genija iz Bonna.