Foto Marko Gracin
U prostorima Exportdrva na Delti riječka publika premijerno je prošetala "novim" riječkim Korzom i uskočila u vrtlog povijesti vlastita grada. Može se šetati kroz 10 izložbenih paviljona
povezane vijesti
Dugoočekivana izložba “Fiume Fantastika: Fenomeni grada” primila je prve posjetitelje. “Fiume Fantastika”, centralna je izložbena aktivnost programa “Slatko i slano”, a u sklopu projekta Europske prijestolnice kulture.
U prostorima Exportdrva na Delti riječka publika premijerno je prošetala “novim” riječkim korzom i uskočila u vrtlog povijesti vlastita grada.
Šetajući se kroz 10 izložbenih paviljona (“Granice”, “Luka i željeznica”, “Mreže”, “Kino: “Stižu ljudi!”, “Grad”, “Palača”, “Zajedničko tlo”, “Dokolica”, “Spomenici” i “Fantastične zone”), od kojih svaki tematizira specifične fenomene burne i bogate prošlosti Rijeke, posjetitelji su se našli u svojevrsnoj vremenskoj kapsuli koja ih je provela kroz posljednjih 150 godina arhitektonske i urbanističke povijesti grada na Rječini.
Uz stručno vodstvo glavnog kustosa izložbe i poznatog arhitekta, Idisa Turata, i profesora urbanizma u Chicagu i također kustosa, Vedrana Mimice, Riječanke i Riječani u tri su se navrata mogli prošetati izložbom i tako saznati temeljne odrednice onog perioda riječke povijesti tijekom kojeg Rijeka proživljava radikalnu modifikaciju životnog prostora i broja stanovništva te postaje važno prometno i industrijsko središte globalnog značaja.
Urbani studiji kao vrhunac izložbe
Uz spomenute Idisa Turata i Vedrana Mimicu, otvorenju izložbe prisustvovali su rektorica Sveučilišta u Rijeci, Snježana Prijić Samaržija, direktorica tvrtke Rijeka 2020, Irena Kregar Šegota, gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel, pomoćnik ministrice kulture RH, Davor Trupković te izaslanik predsjednika Republike Hrvatske i posebni savjetnik predsjednika Republike za kulturu, Zdravko Zima.
Izložba se zasniva na recentnim istraživanjima riječke povijesti, a pod vodstvom DeltaLaba – Centra za urbanu tranziciju, arhitekturu i urbanizam pri Sveučilištu u Rijeci.
U ime Sveučilišta okupljenima se obratila rektorica Prijić Samaržija te je zahvalila svima koji su sudjelovali u realizaciji izložbe i čitavog programa “Slatko i slano”, u kojem jednu od najznačajnijih uloga ima upravo DeltaLab Sveučilišta u Rijeci.
“Slatko i slano” promišlja načine prostorne intervencije i modifikacije sadašnjeg prostora grada Rijeke, sagledavajući pritom burnu povijest modernog urbanog razvoja Rijeke, s ciljem upotpunjavanja slike i vizije grada u budućnosti.
– Gradovi postaju središte svijeta, a gradonačelnici oni koji će vladati svijetom. Iz te perspektive počeli smo razmišljati o Rijeci te je izložba središnja po tome što se u nju slijevaju sva naša razmišljanja o Rijeci.
Promišljali smo pitanje identiteta Rijeke, Rijeke koja je istovremeno lijepa i ružna, otvorena i zatvorena, tolerantna i kritična.
Uistinu smo htjeli otkriti što to uistinu jest identitet Rijeke te je ova izložba, kao i projekt “Slatko i slano”, novi način promišljanja gradova i urbaniteta, a vrhunac svega bit će osnivanje urbanih studija u Rijeci, istaknula je rektorica Sveučilišta u Rijeci.
Jedanaesti paviljon
Osim uz potporu Sveučilišta u Rijeci, izložba je organizirana uz pomoć tvrtke Rijeka 2020 d.o.o. i Grada Rijeke, a suradnja je ostvarena i s Pomorskim i povijesnim muzejom Hrvatskog primorja, Muzejom grada Rijeke, Muzejom moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, Arhitektonskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu te Državnim arhivom Rijeka.
Gradonačelnik Vojko Obersnel zahvalio je svima na sudjelovanju u projektu te zahvalio i publici na podršci.
– Osim ovih 10 paviljona, nemojte zaboraviti i onaj jedanaesti. To je ova Rijeka koja je pred nama, to ste svi vi koji tu Rijeku čine fantastičnim gradom. Zbog toga sam danas izuzetno ponosan i ne žalim niti za jednim trenutkom napora, muke, prozivanja, kritika pa i novaca koje smo uložili u ovaj projekt.
Jer već sada mogu reći – vrijedilo je, naglasio je gradonačelnik Obersnel.
Čestitke izložbi upućene su i od strane predstavnika Vlade Republike Hrvatske, odnosno pomoćnika ministrice kulture RH, Davora Trupkovića te izaslanika predsjednika Republike Hrvatske i posebnog savjetnika predsjednika Republike za kulturu, Zdravka Zime.
Nakon protokolarnog dijela otvorenja izložbe, posjetitelji se mogu zabavljati uz glazbeni program “TIPSY!”.
Izložba “Fiume Fantastika” može se pogledati do 1. prosinca po cijeni od 30 kuna, a važno je napomenuti da je broj posjetitelja koji istovremeno mogu biti u izložbenom prostoru ograničen zbog situacije oko koronavirusa.