Foto: PR
Među temama koje zaokupljaju autore i autorice ističe se utjecaj različitih društvenih kriza i previranja na naše osobne identitete i odnose s drugima
povezane vijesti
U natjecateljskom programu 17. Festivala eksperimentalnog filma i videa, koji se održava od 23. do 26. rujna u Zagrebu u prostorima Studentskog centra, bit će prikazano 27 inovativnih radova iz različitih dijelova svijeta, od čega tri iz Hrvatske. Među temama koje zaokupljaju autore i autorice u ovogodišnjoj selekciji ističe se utjecaj različitih društvenih kriza i previranja na naše osobne identitete i odnose s drugima, navodi se u priopćenju.
Belgijska audiovizualna umjetnica Eva Giolo snimila je u jeku pandemijske krize film »U grlu nam cvate cvijeće«, koji simbolički adresira krhkost međuljudskih odnosa u kućnoj karanteni. Iskustvo lockdowna inspiriralo je i autora Vladislava Kneževića, koji će se predstaviti tehno-strukturalnim radom »Imploder«, dok je austrijska umjetnica Friedl vom Gröller u filmu »2020« odlučila »pokazati zube« godini koju je obilježila kriza COVIDA-19.
Tinjajućom ekološkom katastrofom bavi se splitska vizualna umjetnica Tanja Deman u filmskom eseju »Horizont« – meditativnoj priči o moru u vremenu zatopljenja i zagađenja. Kineska autorica Yuyan Wang u radu »Tisuću i jedan pokušaj da budem ocean« posegnula je za brojnim videoisječcima s interneta kako bi ukazala na informacijsku i industrijsku zasićenost našeg društva.
Među ostvarenjima koja inovativno koriste estetske i pripovjedne mogućnosti novih medija ističe se i »Moji krajolici«, intrigantan esej francuskog redatelja Antoinea Chapona o sprezi vojne i zabavne industrije videoigara čija se radnja u cijelosti odvija u računalnom animiranom krajoliku ratne videoigre.
O najboljim filmovima u Natjecateljskom programu 25 FPS-a odlučivat će tročlani Veliki žiri koji ove godine čine australska redateljica Pia Borg, njemačka kustosica Katrin Mundt te hrvatski multimedijski umjetnik Ivan Marušić Klif. Oni će dodijeliti tri jednakovrijedna Grand Prixa.