TZO BUJE

Istarsko mjesto turistima je privlačno tijekom cijele godine: Dani grožđa na meti domaćih, ali i stranih turista

Milan Pavlović

Foto: Gordana Čalić Šverko

Foto: Gordana Čalić Šverko

Razvojem vinskih i staza maslinova ulja, gastroponudom i outdoor sadržajima Bujština je odavno postala cjelogodišnja turistička destinacija, a to su prepoznali i u turističkom sektoru



Dugovječna manifestacija koja slavi grožđe, vino i tradiciju, Dani grožđa, Festa dell’ uva, u svom 117. izdanju održana je trećeg rujanskog vikenda u Bujama. U svojim počecima simbolično je označavala početak berbe grožđa, a danas je najpoznatija fešta u Bujama, jedna od najvećih u Istri.


Vinorodna Bujština u rujnu postaje središnji dio istarske vinske scene, slaveći berbu i kulturu vina, te je i ove kao i svake godine na Danima grožđa posjetiteljima ponudila sadržajan program. Za svakoga ponešto, za velike i male, tako je održan dječji Ex-tempore, a najmlađi su se mogli uključiti i u radionicu za djecu i mlade, izrade majica s bojama grožđa. Pozornost ljubitelja dobre kapljice privukli su »Otvoreni podrumi«, vinska šetnja starim gradom.


Predvođeni Limenom glazbom Zajednice Talijana Buje, brojni posjetitelji obišli su devet bujskih kantina. Dvije su velike vinarije, a preostalo mali podrumi, mali proizvođači vina koji proizvode za osobne potrebe. Jedan se upravo vratio iz berbe pa se mogla vidjeti prerada grožđa. Posjetitelje, među kojima i strane goste, dočekali su s vinom, fritulama, kroštulama, pršutom, sirom, ali i slanim inćunima.





U povorci moderna tehnologija

– Stara bujska tradicija nalaže da je za berbu moralo biti slanih sardina, inćuna. Neki ih i dan-danas sami sole i postali su pravi stručnjaci u tome, neovisno što Buje nisu na moru, upravo zbog te rujanske tradicije, kaže direktor Ureda Turističke zajednice Buje Valter Bassanese, koji procjenjuje da su s nekoliko tisuća posjetitelja Dani grožđa u ovogodišnjem izdanju bili jedni od rekordnijih po posjećenosti, na meti domaćih, ali i stranih turista. Bila je tu i tradicionalna tombola na kojoj su, i zbog glavne nagrade koja je iznosila 10 tisuća eura, sreću odlučili okušati gotovi svi posjetitelji koji su se tijekom njezina izvlačenja našli na fešti.


Dani grožđa najveća su, ali samo jedna u nizu manifestacija koje Turistička zajednica Buja tijekom čitave godine organizira u Bujama, ali i brojnim drugim mjestima i lokacijama na području općine.


– Bilo je dosta zanimljivih manifestacija tijekom ljeta, kako u turističkom naselju Kanegra tako i u starogradskoj jezgri Buja i na ostalim lokalitetima, a izdvojio bih i naše tradicionalne pučke fešte koje spojem tradicije i gastronomije privlače veliku pozornost, te su iz godine u godinu sve posjećenije.


Ove jeseni predstoji nam još jedna značajna »vinska manifestacija«, a to je Martinje u Momjanu, dok ćemo u prosincu obilježiti 121. godišnjicu polaska prvog vlaka prugom Parenzana od Buja prema Poreču. Spomenuo bih i Momjansku vitrinu muškata s degustacijom najboljih muškata iz Hrvatske, Slovenije i Italije te ocjenjivanjem nakon čega će trojica najbolje ocijenjenih vinara ponijeti titulu »Muškatira od Momjana« za 2023. godinu«, kaže Bassanese.


Razvojem vinskih i staza maslinova ulja, gastroponudom i outdoor sadržajima Bujština je odavno postala cjelogodišnja turistička destinacija, a to su prepoznali i u turističkom sektoru, tako da i turistički resorti i mali obiteljski hoteli ni ne pomišljaju zatvoriti vrata u zimskim mjesecima kao što to čini dobar broj njih na morskim destinacijama.



Umjetničko oslikavanje drvenih bačvi