Foto: Edit Stuefer
Zahvaljujući kvaliteti muziciranja, orkestar nastupa diljem zemlje te ostvaruje niz zapaženih međunarodnih gostovanja
Puhački orkestar Fužine (Fužinarska glazba), jedan je od najstarijih amaterskih orkestara u Hrvatskoj, a danas jedan od rado viđenih orkestara na domaćim i stranim priredbama vezanim uz tu vrstu glazbe. O radu ovog orkestra u povodu 150. obljetnice – a to je bilo 1998. godine – objavljena je knjiga koju je pripremio i uredio član toga orkestra, ugledni novinar Marinko Jakovljević koji za narednu godinu najavljuje novu knjigu u povodu 175. obljetnice orkestra. Govoreći o dosadašnjem dijelu povijesti toga sjajnog orkestra Jakovljević kaže kako se u pisanim dokumentima postojanje Fužinske glazbe prvi put bilježi 1. rujna 1848. godine (Novine dalmatinsko-hervatsko-slavonske), kada Glazba, s čabarskom, prati regimente bana Jelačića na putu u Rijeku.
– Pretpostavlja se da je Glazba starija jer da bi mogla nastupati, morala je barem nekoliko godina postojati i raditi. No, za osnivanje Glazbe uzima se taj izvorni pisani dokument. U svojoj bogatoj povijesti, Fužinarska glazba bilježi nastupe uz mnoga događanja u svome naselju i izvan njega. Tako je Glazba svirala 1866. u povodu svetkovine tridesetogodišnjice Nikole Šubića Zrinskog, pa 1872. u povodu posvećenja barjaka fužinske općine, u povodu ruske pobjede kod Plevne 1877., u povodu zlatne mise u Liču 1881., pa u povodu izbora narodnih zastupnika u Delnicama 1884. – na zabavama, koncertima i drugim prigodama, ističe Jakovljević.
U dvadesetome stoljeću bilježi se nastup kod otkrivanja biste najistaknutijeg Fužinarca – dr. Franje Račkog, 1928. godine uz 100. godišnjicu njegova rođenja, a zapažen je nastup na Sušaku prigodom proslave 100. godišnjice hrvatske himne. Poslije Drugoga svjetskog rata, rad je obnovljen 1953. godine, zatim se bilježe nastupi uz 100 godina DVD-a Fužine 1976. godine, 200 godina školstva 1985. godine, uz sve praznike u mjestu i Gorskome kotaru, u Rijeci, Zagrebu te drugim gradovima.
Glazba kontinuirano radi sve do danas, a jedini ozbiljniji prekidi bili su za vrijeme dvaju svjetskih ratova, dok je u vrijeme Domovinskog rata Glazba ostala aktivna sa svega desetak članova. Prekretnicu u radu Glazbe donosi osnivanje Općine Fužine 1993. godine te ulaganje u rad orkestra uz sufinanciranje djelovanja osnovne glazbene škole. Svi napori usmjeravaju se prema 1998. godini, kad se obilježava 150 godina postojanja, a tada Glazba prerasta u pravi puhački orkestar i dolazi do broja od gotovo 40 glazbenika, najviše mladih.
Danas je Puhački orkestar Fužine među najuspješnijim amaterskim udrugama u Hrvatskoj te ima četrdesetak aktivnih članova, uz pretežitu zastupljenost mladih koji sviranje uče pri osnovnoj glazbenoj školi u Fužinama. Zahvaljujući kvaliteti muziciranja, Orkestar nastupa diljem zemlje te ostvaruje niz zapaženih međunarodnih gostovanja u Austriji, Sloveniji, Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Njemačkoj, BiH, Italiji, Francuskoj, Sjevernoj Makedoniji i Korzici, a dio članova Orkestra je u dva navrata nastupao i za potrebe Ministarstva kulture u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Rock repertoarDugogodišnji dirigent Puhačkog orkestra je Rudolf Homen koji je, kao i članovi orkestra, zaslužan za to da je orkestar posljednjih godina postao prepoznatljiv po repertoaru koji se većinom sastoji od rock skladbi stranih i domaćih autora, Dine Dvornika, Psihomodo Popa, Haustora, Jinxa, Detoura, Josipe Lisac, Deep Purple, Billa Halleyja… |