Foto Pixabay
Naravno da svatko svojevoljno može preuzeti rizik, no bitno je znati što može poći po zlu i u kojem pravcu
povezane vijesti
- Već dva puta pravomoćno kažnjavan zbog težih prometnih prekršaja, policija mu je privremeno oduzela automobil
- Uslijed težeg pijanstva izgubio kontrolu nad automobilom i nekoliko metara strugao zaštitnu odbojnu ogradu
- Zbog pada prodaje električnih automobila očekuje se 54.000 otkaza radnicima u Europi
Možete vi pod pojmom kampiranje podrazumijevati što god vam na um padne, ali zakon ima svoju definiciju i samo je ona relevantna kad upadnete u problem i kad vam sankcije prijete, piše revija HAK. Kampiranje zakon definira kao boravak pod šatorom, u kamp-kućici, kamp-prikolici, pokretnoj kućici (mobile home), autodomu (kamper) i drugoj odgovarajućoj opremi za smještaj na otvorenom prostoru u vrstama ugostiteljskih objekata iz skupine »Kampovi« i u kampovima u domaćinstvu i na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima.
Postoji i zakonska iznimka tj. iznimno se za vrijeme održavanja sportskih, izviđačkih, kulturno-umjetničkih i sličnih manifestacija te organiziranih putovanja kanuima i sličnim plovilima po moru, rijekama i jezerima, biciklima i slično, dozvoljava organizirano kampiranje izvan kampova na za to određenim prostorima. Jedinice lokalne samouprave, javne ustanove i druge pravne osobe, koje upravljaju određenim područjem ovisno o svrsi kampiranja i, svojim aktima određuju prostor za kampiranje izvan kampova, uvjete koje taj prostor mora ispunjavati te vrijeme trajanja takvog kampiranja. Opet vam je komplicirano za pohvatati? Dakako da jest! No, zapravo sve se može svesti u jednostavan recept, kampirati samo tamo gdje je dozvoljeno!
Koji zakon to propisuje? Većina ni u snu snova ne bi zavirila u Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti kako bi provjerila gdje smije a gdje ne kampirati i kakva opasnost od kampiranja na divlje prijeti. No upravo je Zakonom o ugostiteljskoj djelatnosti definirano što je to kampiranje. I ne samo to! Taj zakon propisuje i gdje je zabranjeno kampiranje. Kampiranje je, kaže zakon zabranjeno izvan kampova i područja koja lokalne jedinice određuju kao mjesta izvan kampova dozvoljenih za kampiranje. Dakle, primite na znanje, gdje god nije kamp i gdje god izvan kampa nije baš dozvoljeno kampiranje, ono je zabranjeno! Propisane su i kazne! Bez kazni ništa! Upravo odredba o kaznama daje odgovor na tako često postavljano pitanje smije li se kampirati na privatnom zemljištu. Recimo, prijatelj, rođak vam dozvoljava da se na njegovoj parceli raskomotite u svrhu kampiranja ili još drastičnije što ako je riječ o vašem osobnom komadu zemlje, vi vlasnik, sve u pogledu vlasništva čisto kao suza, sve 1/1?
Tu se stvari za mnoge željne kampiranja bez boravka u kampu, pravom kampu mogu bitno komplicirati. Ne može se gdje god se poželi, neovisno o tome tko je vlasnik! Ne, ne možete čak ni na svom zemljištu činiti što vas je volja, odnosno možete, ali morate znati koje su potencijalne posljedice toga, sankcije i kazne i s tim računajte. Naravno da svatko svojevoljno može preuzeti rizik, no bitno je znati što može poći po zlu i u kojem pravcu.
Naime, ako u provedbi inspekcijskog nadzora turistički inspektor i komunalni redar utvrdi da osoba kampira na zemljištu u privatnom vlasništvu, izvan kampova iz skupine »Kampovi« i kampova u domaćinstvu i na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima, ili na javnoj površini izvan prostora za kampiranje određenih u skladu s člankom 29. stavkom 3. gore navedenog Zakona, usmenim rješenjem u zapisniku, koje će izreći vlasniku kamp-kućice, kamp-prikolice i druge kamp-opreme ili njegovom predstavniku, zabranit će na rok od 60 dana kampiranje i u svrhu kampiranja postavljanje kamp-opreme na tom zemljištu. Rješenje se izvršava odmah pečaćenjem kamp-opreme (šatora, kamp-prikolice, kamp-kućice, pokretne kućice, autodoma i druge odgovarajuće opreme za smještaj na otvorenom prostoru) ili na drugi pogodan način.
Novčana kazna! Ima, doduše u kunama, ali zakon je na snazi, a preračunati u eure nije problem. Dakle, lijepo piše novčanom kaznom od 1500,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj osoba koja kampira izvan kampova iz skupine »Kampovi« i prostora određenih za kampiranje izvan kampova u skladu s člankom 29. stavcima 2. i 3. tog Zakona, te kampova u domaćinstvu i na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu (članak 29. stavak 4.). Za odnosni prekršaj, turistički inspektor može naplatiti novčanu kaznu na mjestu izvršenja prekršaja u iznosu od 1000,00 kuna.
Propisi ograničavaju, propisi ne daju! Ima li sfere života u kojoj se propisima, kako se to već uobičajeno govori, ne zagorčava život čovjeku! Često se zavapi kako je samo pitanje trenutka kada će se zrak početi naplaćivati. S druge strane, kako bi to izgledalo kada bi svatko činio što poželi i gdje poželi! Kampiranje, odlično, samo prije nego se odlučite za tu opciju, valjalo bi znati gdje, odnosno što se i gdje se može a što i gdje ne!