STRASTVENI ZALJUBLJENIK

Damir Batistić o čarima oldtimera: “Izvorni starodobni automobil iznimno je zadovoljstvo”

Sandy Uran

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Rijetki Mercedes C 200D Limousine jedan je od onih koji zaljubljenike u stara vozila posebno veseli - u cijelosti je originalan



S Damirom Batistićem, predsjednikom Hrvatskog društva kolekcionara militarije razgovarali smo o čarima oltimera, posebno o njegovom Mercedes-Benzu C 200D Limousine.


Ispričajte nam »zavrzlame« koje ste imali kako biste ostvarili kupnju svog željenog oldtimera Mercedes-Benz C 200D Limousine?


– Kad sam se prije šest godina zagledao u ovaj Mercedes, prekrasne smaragdno zelene boje, s malo prijeđenih kilometara i u potpuno originalnom stanju, znao sam da ga trebam otkupiti. Naravno kako bude u takvim situacijama, prošli vlasnik ga nije odmah želio prodati. Naime, ranije je radio u Njemačkoj gdje ga je i kupio. Olakšavajuća okolnost je bila ta, da mu je to bio drugi automobil, te je Mercedes bio stalno garažiran i korišten samo za obiteljske izlete i vikendima. Otežavajuće je bilo da su prošli vlasnici s njim imali lijepe uspomene, te su se i sentimentalno vezali za njega. Nakon upornog nagovaranja od nekoliko mjeseci, konačno smo postigli dogovor, te sam otkupio taj zanimljivi Mercedes. Kad sam ga odvozio, bilo je i suza u njihovoj obitelji radi odlaska vozila, za koje su ih vezivale lijepe uspomene.


Zašto je tako lijepo posjedovati oldtimer koji predstavlja svojevrsni statusni simbol?


– Svakako mi je drago, da posjedujem ovaj Mercedes oldtimer, jer kako ste i sami naglasili to je statusni simbol, čak više jer je i danas, nakon 30 godina, sve na njemu u izvornom stanju do najsitnijih detalja, od prve i originalne boje, »tapecirunga« sjedala i bočnih obloga, njegovog originalnog radija, do tvorničke dimenzije pneumatika i original »ratkapa«. Treba naglasiti da svake godine prođe na tehničkom pregledu, bez primjedbi na stanje vozila. Naravno to mi nije jedino vozilo, te za lokalne i svakodnevne potrebe koristim drugo vozilo, a za Mecedes su i dalje rezervirane neke specijalne prigode.


Kao predsjednik Hrvatskog društva kolekcionara militarije što pripremate za nadolazeće razdoblje?




– U pripremi su dva Međunarodna susreta kolekcionara militarije i starina, na već dobro poznatoj i ustaljenoj lokaciji Hangar Matulji. Naravno, i vrijeme održavanja je standardno u mjesecu svibnju i rujnu. Na svakom susretu su izložena i starodobna vojna vozila, te je to dodatni poticaj posjetiteljima za dolazak na susret. Naravno da s kolegama kolekcionarima, na razini društva organiziramo istraživanja vojne memorabilije, pronalaženja novih eksponata, te proučavanja povijesnih činjenica iz područja interesa pojedinog člana društva.


Kako biste ocijenili scenu kolekcionarstva u Hrvatskoj?


– Scena kolekcionarstva u Hrvatskoj, još nije na nivou ostalih zemalja u EU-a, ali svake godine se vidi pomak na bolje. Tome svakako pridonose i naši Međunarodni susreti kolekcionara militarije i starina, na koje svake godine dolazi sve više izlagača iz susjedne Slovenije, Italije, te ostalih zemalja. Naravno domaći izlagači su i dalje najzastupljeniji, ali se vidi da ti susreti pobuđuju strast za kolekcionarstvom, čak i kod mlađe populacije, što je izuzetno važno radi edukativnog karaktera i formiranja ličnosti budućih ozbiljnih kolekcionara i istraživača povijesti.



Kao aktivni kolekcionar militarije posebno vezano za artefakte iz vremena Domovinskog rata pripremate dvije izložbe – u Karlovcu i Rijeci ?


– Vojna povijest je jako zanimljiva. Opredijelio sam se za našu blisku povijest vezanu za Domovinski rat, u kome sam sudjelovao od samoga početka, s određenim prekidom i do samoga kraja, to jest do mirne reintegracije privremeno okupiranih područja. Upravo radim na pripremi gostujuće izložbe »Improvizirana oružja u Domovinskom ratu« sa svojim suradnicima brigadir/mir Dubravkom Halovanićem, satnikom/mir Nevenom Materljanom i nadnarednikom/mir Čestmirom Komarekom, koja će biti postavljena na početku travnja u karlovačkom Muzeju Domovinskog rata Turanj. Druga izložba koja je u pripremi, te se na njoj intenzivno radi, bit će postavljena u Muzeju grada Rijeke, uoči obilježavanja 30-te obljetnice VRO »Oluja«. Priprema se u suradnji s Muzejom grada Rijeke, PPMHP Rijeka, i Vojnim muzejem MORH-a, te sudjelovanja PP »KPV ZNG-91« iz Karlovca te privatnih kolekcionara militarije. U tom kontekstu svakako trebam spomenuti i Radovana Živanovića, koji će za ovu priliku posuditi eksponate srušenih zrakoplova u Domovinskom ratu. Autori stručnog koncepta izložbe su uz mene Ivo Mileusnić i Sabrina Žigo. Aktivno radim i na ideji budućeg muzeja Domovinskog rata na riječkom području. Pristupni dogovori za nabavu eksponata krupne vojne tehnike su obavljeni, te sada radim na rješenju lokacije budućeg muzeja.


Hoćete li u narednom razdoblju sudjelovati i na nekom susretu oltimera s obzirom da godinama idete na Susret vojnih starodobnih vozila u Karlovac?


– Svakako mi je prvi izbor obilazak crte bojišnice i Susret starodobnih vojnih vozila koji organizira PP KPV ZNG-91 s voditeljem susreta brig/mir Dubravkom Halovanićem, u Karlovcu, jer se svake godine upoznajemo s drugim dijelom bojišnice iz perioda Domovinskog rata, te je nepisano pravilo da su svi sudionici susreta, odjeveni u svoje ratne odore. Kako je moj Mercedes proizveden 1995 godine, a te godine su se vodile završne operacije za oslobođenje privremeno okupiranih područja u Domovinskom ratu, prošle godine sam navedeni obilazak crte bojišnice odradio s njim, u svojoj ratnoj maskirnoj odori. Vjerujem da ću i ovogodišnji susret i obilazak crte bojišnice provesti na isti način.


Ugriz risa


Damir Batistić je od 2011. godine realizirao izlaganje i autorstvo na uspješnim izložbama na temu Domovinskog rata na području Primorsko-goranske županije, povodom obilježavanja raznih obljetnica iz Domovinskog rata. Uz to, bio je stručni suradnik na snimanju dokumentarnog filma o Domovinskom ratu »Ugriz risa« Bernardina Modrića. Objavio je stručne članke u Dometima 1- 4 2021. te je urednik tematskog bloka, vezan za 30. obljetnicu početka Domovinskog rata, te u Dometima 1 – 4 2024/2025 urednik tematskog bloka, vezano za 30. obljetnicu VRO »Oluja 95«. Trenutno radi i na monografiji »PGŽ U Domovinskom ratu« koja će biti objavljena u srpnju ove godine. Batistić je od početka Domovinskog rata bio uključen u rad Narodne zaštite i ZNG RH i bio pripadnik 155 brigade HV i 305 Lob Rijeka, nositelj je spomenice Domovinskog rata 1991-1992.



TEHNIČKE
KARAKTERISTIKE


Karoserija Limuzina


Pogon stražnji


Povijest vozila


Godina proizvodnje 1995.


Prva registracija 1995.


Broj prijeđenih kilometara 230.000 km


Vlasnik vozila drugi


Tehnički podaci


Radni obujam motora 1.997 cm³


Snaga motora 75 KS


Gorivo Diesel


Motor 4 Cilindra


Ručni mjenjač 5 stupnjeva prijenosa


Težina 1.380 kg