Foto Pixsell
Stožer planira i naredne operacije, to su one sustavne mjere vezane za obnove, najavio je Medved
povezane vijesti
Na današnjoj sjednici Vlade odlučeno je o osnivanju posebnog stožera za obnovu potresom pogođenih područja na čijem je čelu ministar Tomo Medved.
“Održali smo prvi sastanak koordinacije, primili smo izvješća o sanaciji koja je do sada učinjena na području pogođenom potresom. Čuli smo izvješća župana, gradonačelnice Siska, Gline i Petrinje.
Ovaj stožer od ovog trenutka bit će aktivan 24 sata dnevno”, kazao je ministar branitelja Tomo Medved nakon održanog sastanka koordinacije za stožer, prenosi N1.
Dodao je da će stožer koordinirati svim svojim sastavnicama.
“Stožer planira i naredne operacije, to su one sustavne mjere vezane za obnove. U skladu s tim, stožer će odgovarati i nositi se sa svim izazovima koji su pred nama i opravdati povjerenje”, poručio je Medved.
Župan Ivan Žinić poručio je da Vlada i ovim putem želi iskazati jasnu pomoć prema narodu.
30% objekata neupotrebljivo
“Ovaj potres zahvatio je 12 od 19 jedinica lokalne samouprave, četiri velika grada, gotovo 116 000 stanovnika je zahvatilo. Oštećeno je 30 crkava, 10 teško srušeno, 11 škola je neupotrebljivo. Velike ui štete i u gospodarstvu, velike su materijalne i ljudske štete”, kazao je župan Ivan Žinić.
“Osim obnove, razmišljamo i o revitalizaciji cijelog prostora. Ovo je možda velika prilika da se ovaj prostor revitalizira”, dodao je Žinić.
“Od 5,5 tisuća pregledanih objekata gotovo 30% je neuporabljivih. Svi objekti koji su crvenih markica i ikseva, zamolio sam načelnike da nam što prije pribave izjave vlasnika da su suglasni za uklanjanje tih objekata. Što se tiče žute oznake, morat će u konstrukcijsku obnovu”, kazao je ministar Darko Horvat.
“Imamo veliku odgovornost da obnovimo ovaj kraj i život u njemu koji je devastiran ne samo potresom nego i ratom i brojnim drugim uzrocima”, kazao je potpredsjednik Vlade Boris Milošević koji se nakon toga zahvalio svim službama koje su pomogle u saniranju štete.
Kako su se to obnavljale kuće nakon rata?
Medved se osvrnuo i na obnovljene kuće nakon rata koje je ovaj potres srušio.
“Svjedočili ste da je dio tih objekata koji je u organiziranoj obnovi nakon Domovinskog rata doživio oštećenja, a s obzirom na to da su najavljene istražne radnje, ja ih dalje ne bih komentirao.
Prepuštamo nadležnim tijelima da utvrde u kojoj mjeri je točno da kvaliteta radnje nije na razini na kojoj je trebalo biti”, rekao je Medved.
Župan Žinić dodao je da je od 1995. godine radio u Ministarstvu razvitka i obnove.
“Sustav je bio postavljen na način smo imali čitav tim tvrtki koje su imale ugovor s ministarstvom, dopuštamo da ima i nepravilnosti. Osobno se ne osjećam odgovornim jer nisam bio odgovoran za kvalitetu gradnje”, rekao je župan Žinić.
Dodao je: “Nadležne službe će utvrditi jesu li kuće napravljene po propisima, one su trebale biti napravljene po svim tehničkim propisima, jer to su nove kuće koje su projektirane, radile su ovlaštene kuće i projekte i nadzore, i graditelji su bili ovlašteni.
Obnova je trebala biti izvedena po najvišim standardima i kvalitetnim materijalima”, dodao je Žinić, prenosi N1.