Foto Reuters
Europska komisija zatražila je od belgijske vlade inspekciju tvornice Novasep u Belgiji, nezadovoljna objašnjenjima AstraZenece, koja ne može isporučiti najavljene doze cjepiva EU na vrijeme
povezane vijesti
Belgijske zdravstvene vlasti poslale su inspekciju u tvornicu lijekova AstraZenece, kako bi utvrdile jesu li kašnjenja u isporukama cjepiva protiv koronavirusa zapravo posljedica problema s proizvodnjom.
Ovaj potez dogodio se usred žestokog spora između EU i ovog proizvođača lijekova, čiji je razvoj i proizvodnju cjepiva Europska unija financirala sa stotinama milijuna eura.
Europska komisija zatražila je od belgijske vlade inspekciju tvornice Novasep u Belgiji, nezadovoljna objašnjenjima AstraZenece, koja ne može isporučiti najavljene doze cjepiva EU na vrijeme, javlja AP.
Dužnosnici EU-a istovremeno se nalaze pod velikim političkim pritiskom jer proces cijepljenja u 27 zemalja članica ide puno sporije od onog u Izraelu i Velikoj Britaniji.
Tvornica u gradu Seneffeu dio je europskog proizvodnog lanca za cjepivo protiv koronavirusa Oxford-AstraZeneca.
AstraZeneca je prošlog tjedna rekla da planira smanjiti početne isporuke u EU sa planiranih 80 milijuna doza na 31 milijun doza zbog smanjenih prinosa iz svojih proizvodnih pogona u Europi.
EU je rekla da će zapravo dobiti još manje cjepiva, odnosno samo četvrtinu doza koje su države članice trebale dobiti tijekom siječnja, veljače i ožujka.
Međutim, Europska komisija izjavila je kako ostaje uvjerena da odgoda AstraZenece neće utjecati na njene planove da osigura da najmanje 80% građana EU starijih od 80 godina bude cijepljeno do ožujka.
Stefan de Keersmaecker, glasnogovornik EK za zdravstvenu politiku, rekao je da se cilj temelji na dostupnosti doza koje proizvode Pfizer-BioNTech i Moderna.
“To je ambiciozna meta, ali vjerujemo da je realna”, rekao je.
EU, koja broji 450 milijuna ljudi, potpisala je ugovore za šest različitih proizvođača cjepiva, ali do sada su regulatori odobrili samo dva – za cjepiva Pfizera i Moderne.
Europska agencija za lijekove trebala bi u petak razmotriti cjepivo AstraZeneca.
Ukupno je EU naručila do 400 milijuna doza cjepiva AstraZeneca i zaključila poslove s drugim tvrtkama za više od 2 milijarde injekcija.
Treća runda razgovora između AstraZenece i dužnosnika EU u srijedu nije dala rezultate, ali EK se još uvijek nada da će se spor moći riješiti.
“Razgovarali smo s AstraZenecom o tome kako nam mogu dostaviti što je brže moguće doze za koje vjerujemo da su potrebne za cijepljenje stanovništva”, rekao je glasnogovornik Europske komisije Eric Mamer.
“Vjerujemo da je to u interesu europskih građana.”
Više od 400.000 stanovnika EU oboljelo od COVID-19 umrlo je od početka pandemije.
Prema EU-u, belgijska tvornica jedno je od četiri lokacija AstraZenece, uključenih u ugovor koji su potpisali EK i tvrtka za proizvodnju cjepiva za tržište EU-a.
France Dammel, glasnogovornik belgijskog ministra zdravlja, rekao je da su stručnjaci savezne medicinske agencije pregledali lokaciju Novasep.
Oni će sada surađivati s nizozemskim, talijanskim i španjolskim stručnjacima prije nego što podnesu izvještaj sljedećih dana.
“Proizvodnja cjepiva protiv COVID-19 pionirski je postupak u smislu razmjera, složenosti i količine”, poručili su iz Novasepa u izjavi za Associated Press.
“Usko smo surađivali s AstraZenecom i provodili smo redovite i koordinirane preglede proizvodnih procesa kako bismo osigurali da cjepivo bude isporučeno na vrijeme i udovoljava najvišim standardima kvalitete i stabilnosti.”
Stella Kyriakides, europska povjerenica za zdravstvo i sigurnost hrane, rekla je da bi AstraZeneca trebala osigurati cjepiva iz svojih britanskih postrojenja ako ne bude mogla ispuniti obveze tvornica u EU.
Također je jasno stavila do znanja da će EU otkriti jesu li neke doze proizvedene u EU preusmjerene drugdje.