Foto Reuters
Mnoga djeca nemaju uopće nikakve nuspojave, a velika većina najčešće ima, ako ih ima, blage simptomi - crvenilo na mjestu uboda ili oteklina, rekao je Zoran Barišić
povezane vijesti
O cjepivu za djecu u središnjem Dnevniku HTV-a govorio je zamjenik ravnateljice Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” dr. Zoran Barušić.
Na pitanje je li doziranje jedina razlika između cjepiva za djecu i odrasle Barušić je rekao da ako gledamo dob od 5 do 11 godina onda to je jedina razlika.
– Ali gledajući na cjepiva koja su u ovom trenutku dostupna i preporučena za djecu onda se za djecu od 12 godina i naviše uz Pfizerovo preporučuje, odnosno može primijeniti i Modernino cjepivo.
O nuspojavama kod djece
Govoreći o tome što su dosadašnja iskustva cijepljenja djece između 5 i 11 godina pokazala kada je riječ o nuspojavama Barušić je rekao kako dosadašnja saznanja govore u prilog blažih do umjerenih nuspojava, kako lokalnog karaktera, dakle što se tiče samo reakcije na mjestu primjene cjepiva, tako i onih blažih do umjerenih općih simptoma prvenstveno povišene tjelesne temperature, slabosti i glavobolje kod te djece.
Upitan koliku razinu zaštite pruža ovo Pfizerovo dječje cjepivo rekao je kako pokazatelji govore kako je to 90% i više.
– No treba uzeti kontekst da sva djeca nisu istog imunološkog sustava, kao i kod odraslih, ona djeca koja imaju određeni komorbiditet ili neku imunodeficijenciju svakako se kod njih očekuje i neki slabiji imunološki odgovor.
Također odgovor za cijepljenje može biti uvjetovan i pojavom novih varijanti, rekao je Barušić.
Na pitanje na koje simptome nakon cijepljenja djece trebaju roditelji posebno pripaziti rekao je kako roditelji znaju kako su im djeca prolazila nakon svih dotadašnjih cijepljenja.
– Mnoga djeca nemaju uopće nikakve nuspojave, a velika većina najčešće ima, ako ih ima, blage simptomi – crvenilo na mjestu uboda ili oteklina.
Neka djeca imaju povišenu temperaturu koja često ide do vrlo visokih vrijednosti, ali pod pretpostavkom da nikakav dodatni faktor ne postoji onda se takvi simptomi smiruju kroz dan-dva, rekao je Barušić.
O booster dozi kod djece
Oko toga da je za djecu od 5 do 11 godina cijepljenje u dvije doze, a ne i s booster dozom, rekao kako se još uvijek ne zna toliko puno kod djece.
– No ono što se može reći u kontekstu booster doze kod djece i zasad postoji i u Hrvatskoj jedan značajan broj djece koji je docijepljen boosterom.
Radi se o djeci koja su imunokompromitirana po bilo kojoj osnovi, prvenstveno to su djeca koja imaju neku imunodeficijenciju ili neko kronično stanje sa strane bilo kojeg organskog sustava.
To su djeca koja su primila booster odnosno treću dozu četiri tjedna nakon druge doze cjepiva, objasnio je Barušić.
O odzivu na cijepljenje djece
Istaknuo je kako očekuje da će odziv roditelja za cijepljenje najmlađih biti dobar.
– Međutim i da bude suprotan ne mogu ništa posebno po tom pitanju komentirati. Ono što je dobro je da je cijepljenje dobrovoljno i osobno bih bio sretan ako bi bile cijepljenjem obuhvaćene one kategorije koje su sada i po preporukama za cijepljenje.
To su prvenstveno djeca koja imaju neki komorbiditet ili neko teško stanje, primjerice s transplantiranim organima ili bilo kakvim oblikom imunodeficijencija, potom djeca koja žive u kućanstvima s drugim osobama koje zbog nekih razloga nisu mogle biti cijepljene, imali su neku kontraindikaciju ili su jednostavno po dobi takvi, dakle osobe starije životne dobi da im unatoč cijepljenju ne bi mogli adekvatno dogovoriti na cijepljenje i naravno djeca koja su u kolektivnim smještajima, ustanovama za nezbrinutu djecu ili bilo što drugo, rekao je.
Povećani broj oboljele djece
Govoreći kako su djeca prošla u dosadašnjem tijeku pandemije Barušić je rekao kako gledajući od početka pandemije do danas ono što obilježava povećan broj bolesne djece to je ovaj 4. val odnosno delta varijanta.
– Na svakodnevnoj razini bilježimo povećani broj oboljele djece. Najveći dio te djece se i dalje generira i prolazi kroz ambulante za hitni prijem.
Daleko manji dio zahtijeva neku opservaciju u hospitalnim uvjetima i na sreću djeca i dan danas još uvijek imaju blaže kliničke slike u usporedbi s odraslima, rekao je završno Barušić u Dnevniku HTV-a.