Reuters
"Politički vrh Rusije "zazirao" je od moći koju je Wagner stekao, a dvije vojske u jednoj zemlji ne mogu funkcionirati"
povezane vijesti
Pogibiju šefa Wagnera Jevgenija Prigožina i kako će to utjecati na stanje u Rusiji i daljnji tijek rata u Ukrajini, u programu HTV-a komentirao je stručnjak za sigurnost Marinko Ogorec.
Vojni analitičar Marinko Ogorec naglasio je da je Jevgenij Prigožin bio čovjek koji “jako puno zna”.
– Prigožin je očito čovjek koji u jednom trenutku nije bio više potreban Putinu. S druge strane, radi se o čovjeku koji jako puno zna. Prema tome, bilo je za očekivati da će na neki način biti uklonjen. To je već i prije bila praksa, još od carske Rusije i sovjetskih vremena. Tako da se ta praksa očito nastavila i sada, rekao je.
Ogorec je naveo moguće uzroke pada zrakoplova, ali je na kraju ustvrdio da prave uzroke nikada nećemo saznati.
– Radi li se o tome da je Prigožin srušen PZO-om, je li na zrakoplovu bila diverzija ili je podmetnuta eksplozivna naprava, to su situacije koje vjerojatno nećemo znati, kazao je.
Osvrnuo se i na teorije urote koje su se pojavile u javnom prostoru u kojima se navodi da je on ili ruska vrhuška inscenirala smrt. Istaknuo je kako to “u pravilu nećemo saznati”, ali i da se za Prigožina “više neće čuti”.
– Možemo vidjeti da se pojavljuju i tekstovi o nekakvim teorijama zavjere da je sam Prigožin inscenirao sve ovo, da je možda i sama ruska vrhuška inscenirala sve ovo, da je Prigožin negdje maknut, to u pravilu nećemo znati. Uglavnom, znamo jedno, on je maknut iz javnog života i za njega se više neće čuti, zaključio je.
Od kriminalca do oligarha
Vojni analitičar je naglasio kako je Prigožin bio čovjek kojemu ništa nije bilo strano.
– Prigožin je bio čovjek koji se znao snaći, kao i većina tih ruskih tajkuna. Bio je vrlo blizak vlastima. Imao je i kriminalni dosje. Bavio se kriminalom. Ništa mu nije bilo strano. Uspinjao se na društvenoj hijerarhiji dok nije došao do pozicije da na neki način formira tu paravojsku koja se naziva Wagner skupina, rekao je.
Ogorec je ustvrdio da je rastom skupine Wagner, rasla i Prigožinova “politička, društvena i financijska moć”.
– Kako se skupina razvijala, tako je jačala njegova politička, društvena i financijska moć. Wagner je bio i još uvijek je angažiran na prostoru afričkih zemalja gdje je bio namijenjen za cijeli niz “prljavih” poslova. Ta skupina je i danas aktivna u Africi, otkrio je.
Podsjetio je i da je “značajan kontingent” Wagnera bio angažiran na ukrajinskom bojištu.
– Isto tako, jedan značajan kontingent je bio angažiran na ukrajinskom ratištu. Nakon što je odradio svoj dio posla, naravno, Prigožin i njegova skupina nisu bili potrebni Putinu, naglasio je.
Jedna država, dvije vojske, “ne ide!”
Ogorec je ustvrdio kako je politički vrh Rusije “zazirao” od moći koju je Wagner stekao. Dodao je kako dvije vojske u jednoj zemlji ne mogu funkcionirati.
– Počeli su stjecati moć od koje je zazirao politički vrh Rusije. On je u jednom trenutku bio izuzetno suprostavljen ruskom vojnom vrhu. U jednoj zemlji, dvije vojske ne idu. Wagner je kao takav morao biti pacifiziran. Čim su bili pacifizirani nakon one takozvane pobune, pitanje je bilo kada će Prigožin biti maknut s javne scene, rekao je.
Vojni analitičar je dodao kako su “Putin i njegova uža struktura” procijenili da je sada pravi trenutak za ovu akciju.
– Jesu li Putin i njegova uža struktura su procijenili da je sada pravi trenutak, jesu li procijenili da ne bi bilo dobro da se to napravi(lo) odmah (u trenutku pobune), Wagner je sada potpuno pacifiziran i nemaju tešku tehniku. Preseljeni su u Bjelorusiju. Vjerojatno je ruski vrh procijenio da ta skupina nije opasna i odlučila se na ovaj čin.