Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
“Ako bude voda 126 stupnjeva, što se očekuje po preliminarnom istraživanju Instituta 'Hrvoje Požar', kod bušotine će se postaviti kontejnerska elektrana za proizvodnju struje
povezane vijesti
KARLOVAC – Karlovačka tvrtka GeotermiKA i gradonačelnik Damir Mandić predstavili su u četvrtak 5,7 milijuna kuna vrijedan projekt istražnih radova kako bi se do veljače 2024. utvrdio kapacitet geotermalnih izvora i kako bi gradska Toplana s fosilnoga goriva prešla na obnovljivi izvor energije.
Projekt se financira sa 66 posto nepovratnog novca Islanda, Lihtenštajna i Norveške preko EGP fonda, a ostatak financira Grad Karlovac.
Partneri na projektu “Korištenje geotermalne energije za potrebe grijanja u gradu Karlovcu” su Karlovac i ISOR Island, a cilj je da do 24. veljače 2024. bude uređena bušotina za smještaj postrojenja za bušenje i jame za proizvodno ispitivanje bušotine KAGT-1.
“Mi ovu priliku propustiti nećemo, situacija s energetskom krizom u Europi i svijetu daje nam pravo da i od države tražimo i dobijemo malo brže i malo jasnije strateške odrednice za geotermiku na razini države”, rekao je gradonačelnik Mandić, procjenjujući da će u istraživanje biti potrebno uložiti pet milijuna eura, gotovo 40 milijuna kuna, a za cijeli projekt grijanja grada iz geotermalnih izvora 20 milijuna eura.
Voditelj istražnih radova Boris Vrbanac rekao je da su izradili rudarski projekt za izradu bušotine te da je Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine za odobrenje projekta i za odobrenje početka bušenja “tražilo još samo da se naknadno snimi magnetotelurika da se još i uz provjeru razlike u magnetizmu potvrdi da postoji voda u podzemlju”.
Vrbanac smatra da će za šest mjeseci imati prve rezultate s bušotine, podatke o kapacitetu vode i njezinoj temperaturi, te da će se na temelju toga moći planirati dalje.
“Ako bude voda 126 stupnjeva, što se očekuje po preliminarnom istraživanju Instituta ‘Hrvoje Požar’, kod bušotine će se postaviti kontejnerska elektrana za proizvodnju struje te će se nakon takvog iskorištavanja temperatura vode spustiti na oko 100 stupnjeva, koliko treba Toplani. Postoji i dalje plan za gradnju bazena s grijanom vodom, nakon čega bi se opet voda vraćala u podzemlje, ali u drugu bušotinu, utisnu”, rekao je Vrbanac.
Projekt se provodi pod motom „Zajedno za zelenu, konkurentnu i uključivu Europu”, rekao je voditelj projekta Robert Vodopić.