OKRUGLI STOL

Voda je hrvatsko nacionalno blago, sa stručnog skupa poslano ključno pitanje: Kada ćemo vodu staviti u Ustav?

Hina

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

„Ta tema je od strateškog i dugoročnog interesa za Hrvatsku, ne samo zato što voda jeste strateški resurs u 21. stoljeću, već i zato što je Hrvatska jedna od država koja ima najviše rezerve pitke vode u Europi”, kazao je Podolnjak



ZAGREB – Profesor s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Robert Podolnjak rekao je u petak na okruglom stolu „Voda- naše nacionalno blago” da Hrvatska treba i u Ustavu zapisati neka načela o zaštiti voda jer je voda naš strateški resurs i nacionalno blago.


„Ta tema je od strateškog i dugoročnog interesa za Hrvatsku, ne samo zato što voda jeste strateški resurs u 21. stoljeću, već i zato što je Hrvatska jedna od država koja ima najviše rezerve pitke vode u Europi”, kazao je Podolnjak na okruglom stolu u Hrvatskom saboru u organizaciji Kluba zastupnika Mosta.


Naglasio je da je bitno i u Ustavu zapisati neka načela o zaštiti voda s obzirom na kontinuiranu politiku Europske unije koja, rekao je, teži liberalizaciji, marketizaciji i prikrivenoj privatizaciji obavljanja javne vodoopskrbe.




U suprotstavljanju takvoj intenciji sve je istaknutija uloga pokreta „Pravo na vodu“ u Europi, naglasio je Podolnjak te kao pozitivan primjer naveo Sloveniju koja je u Ustav izrijekom propisala pravo na vodu, ali i obavljanje vodoopskrbe kao neprofitne javne službe.


Na taj je način zapriječila bilo kakvu mogućnost privatizacije te usluge ili davanja te usluge u koncesiju privatnom kapitalu, kazao je.


„Europske direktive su iznad hrvatskih zakona i samo hrvatski Ustav daje jamstvo da se usluga vodoopskrbe i sanitarija ne može privatizirati”, naglasio je.


Profesor s Agronomskog fakulteta s Odsjeka za agroekologiju Davor Romić kazao je da poljoprivreda jedan od najvećih potrošača vode te da su voda i poljoprivreda faktički u sinergijskom odnosu i u tom odnosu voda utječe na poljoprivredu i poljoprivreda na vodu.


Podsjetio je da Vlada od 2005. ima strateški dokument „Nacionalni projekt navodnjavanja i gospodarenja poljoprivrednim zemljištem i vodama” ocijenivši da je u 15 godina dobro učinjena projektna dokumentacija, polovično implementacija sustava, a loše njihovo korištenje kada su već izgrađeni.