Odlukom o minimalnim financijskim standardima, kriterijima i mjerilima za decentralizirano financiranje domova za starije osobe u 2025., koja je donesena koncem siječnja, ukupni iznos za osiguranje minimalnih financijskih standarda u ovoj godini veći je za 16 posto u odnosu na prošlu te iznosi 28.954.115 eura, odgovorila je Vlada.


„Kako ste dopustili enormna poskupljena u domovima, bez obzira što su osnivači županije, znamo da se domovi financiraju, osim sredstvima korisnika i iz decentraliziranih sredstava koje država uplaćuje županijama“, navela je zastupnica u pitanju koje je Vladi poslala koncem listopada prošle godine.




Upozorila je i kako smještaj u domovima za starije „drastično“ poskupljuje diljem Hrvatske, od doma čiji je osnivač Požeško-slavonska županija gdje je poskupio za 50 posto, do doma čiji je osnivač Splitsko-dalmatinska županija, gdje je poskupio za 40 posto.


Navela je i kako joj je potpuno neshvatljiivo obrazloženje da je povećanje cijena nužno zbog izuzetno velikog i nepredviđenog rasta cijena hrane, higijenskih potrepština, energenata, režijskih troškova i troškova održavanja ustanove, rashoda za zaposlene itd.


Vlada u svom odgovoru ističe i kako je posredstvom Nacionalnog programa oporavka i otpornosti (NPOO)  i državnog proračuna osigurala sredstva za izgradnju 18 centara za starije osobe čija se vrijednost procjenjuje na 159 milijuna eura, a trebali bi biti dovršeni do lipnja iduće godine.


U 18 centara smještaj za 1849 korisnika, izvaninstitucijske usluge za njih 4549


Na taj je način, naglašava, pridonijela ravnomjernoj regionalnoj rasprostranjenosti usluge smještaja starijih osoba, ali i ostalih izvaninstitucijskih usluga, primjerice boravaka, pomoći u kući i dr.


Tih 18 centara moći će smjestiti 1849 korisnika (od toga 256 oboljelih od Alzheimerove i drugih demencija), te pružiti izvaninstitucijske usluge za 4549 korisnika.


Vlada podsjeća i kako se kroz Program „Zaželi“, koji se provodi od 2016. godine, kontinuirano osigurava podrška starijim osobama u njihovom u domu, pa je u prve tri faze utrošeno 292 milijuna eura, a obuhvaćeno je više od 120 tisuća starijih i nemoćnih osoba.


U tijeku je provođenje četvrte faze Poziva za dodjelu bespovratnih sredstava „Zaželi – prevencija institucionalizacije“ koja će se provoditi tri godine, do travnja 2027. godine. U sklopu tog poziva, za koji je Vlada također iz proračuna osigurala dodatna sredstva, ugovoreno je više od 500 projekata u iznosu većem od 460 milijuna eura, u sklopu kojih se pruža usluga za gotovo 58 tisuća starijih osoba te osoba s invaliditetom, navodi Vlada u odgovoru saborskoj zastupnici Vlašić Ikljić.