SPOR

Vlada nema dovoljno glasova za slanje časnika u Njemačku, veći dio oporbe slaže se s Milanovićem

Dražen Ciglenečki

Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Uspostava NSATU-a ima svrhu objedinjavanja i usklađivanja aktivnosti koje države članice NATO-a već rade, osobito u pogledu pružanja vojne pomoći, koju Hrvatska redovito pruža bilateralnim putem Ukrajini, pojasnili su iz Vlade



Premijer Andrej Plenković već se jučer mogao uvjeriti da odluka o sudjelovanju Hrvatske u NATO aktivnosti NSATU, usmjerenoj vojnoj potpori Ukrajini, ne bi mogla dobiti potrebnu dvotrećinsku većinu u Saboru. Nakon što je predsjednik Zoran Milanović, u skladu sa svojim stavom prema ruskoj agresiji na Ukrajinu, uskratio podršku pridruživanju Hrvatske NSATU, Plenković je u utorak najavio da će se, u razgovoru sa saborskim klubovima, ispitati bi li to naišlo na odobravanje minimalno 101 zastupnika. HDZ, međutim, nije još niti započeo opipavati raspoloženje klubova, a već je postalo jasno da Hrvatska neće biti dio NSATU, kao što se, zbog protivljenja Milanovića i nedovoljno glasova u Saboru, nije priključila niti misiji EUMAM, u sklopu koje bi se u našoj zemlji obučavali neki ukrajinski vojnici.


Propuštena prilika


Naime, SDP, Možemo! i Most izrazili su slaganje sa stajalištem predsjednika Republike, a klubovi te tri oporbene stranke zajedno imaju 54 zastupnika. Mimo njih, pa makar i svi ostali u Saboru bili uz Vladu kada je riječ o NSATU, nije moguće okupiti dvotrećinsku većinu. Milanović će, dakle, uz pomoć opozicije još jednom uspješno opstruirati nastojanje Vlade da Hrvatska što više participira u međunarodnoj vojnoj potpori Ukrajini. Vlada je jučer u poslijepodnevnim satima ipak objavila nacrt prijedloga odluke koju je predsjednik odbio, kako bi dokazala da joj nije bila namjera »slanje hrvatskih vojnika u Ukrajinu ili uvlačenje Hrvatske u sukob s Rusijom, što su laži kojima Zoran Milanović kontinuirano, već godinama, zastrašuje javnost«. Bilo je predviđeno tek da do pet hrvatskih časnika ove, iduće i 2026. godine boravi u njemačkom Wiesbadenu, gdje bi njihova uloga bila »primarno logistička potpora i koordinacija donacija opreme i sredstava za Ukrajinu«.


– Sama uspostava NSATU-a ima svrhu objedinjavanja i usklađivanja aktivnosti koje države članice NATO-a već rade, osobito u pogledu pružanja vojne pomoći, koju Hrvatska redovito pruža bilateralnim putem Ukrajini. Odluku o pokretanju NATO-ove aktivnosti za sigurnosnu i obučnu potporu Ukrajini donijele su države saveznice na summitu u Washingtonu u srpnju 2024. Na tom je sastanku Hrvatsku predstavljao Zoran Milanović, koji se tada mogao usprotiviti toj odluci, ali nije. Na samitu je zajedno s drugim šefovima država i vlada usvojio tekst Deklaracije, da bi onda na domaćoj sceni manipulativno iznosio drugačije stajalište, upozorava se u priopćenju Vlade, u kojem se predsjednika Republike ponovo optužuje da »služi kao instrument za provođenje ruske propagande i slabi Hrvatsku poziciju kao saveznice u NATO-u«.


SDP uz predsjednika




– Predsjednikova odluka je očekivana, ostao je na tragu svoje politike od 2022. I naš je stav jednak kao 2022. i dijeli ga većina hrvatskih građana, ništa se tu nije promijenilo, izjavio je jučer prijepodne SDP-ovac Arsen Bauk, koji je predsjednik saborskog Odbora za obranu. Istaknuo je da bi indikativno bilo da Vlada uputi u Sabor prijedlog za koji bi unaprijed znala da neće proći jer »premijer ne voli gubiti«.


– Uopće ne očekujem da nas HDZ pozove na konzultacije o ovoj temi, rekao je Bauk. Osim što se SDP svrstao uz predsjednika Republike kada se u prosincu 2022. Sabor izjašnjavao o misiji EUMAM, kojoj su nedostajala četiri glasa, pa je nekako logično i da sada tako postupi, važna je i činjenica da je Milanović i ovaj put predsjednički kandidat te stranke. Politički je posve nerealno da SDP u jeku kampanje za predsjedničke izbore podrži Vladu kontra Milanovića. Vrijedi to i za Možemo!, čija je kandidatkinja za predsjednicu Republike Ivana Kekin.


– Milanović je na tragu onog što naš klub konzistentno zastupa od početka ruske agresije. Rusku agresiju se mora zaustaviti i Hrvatska mora maksimalno pomoći da do toga dođe, humanitarno i vojnom opremom. Ali, Hrvatska nema vojnu moć kao neke druge članice NATO saveza, nemamo resurse i ne bismo se trebali uključivati u treniranje ukrajinskih vojnika, naglasila je Ivana Kekin.


Domovinci na kušnji


Mostovac Miro Bulj smatra da Plenković »potiho, protivno volji naroda, upliće Hrvatsku u nepotreban rat, kako bi pogodovao svojim gazdama u Bruxellesu, dodvorio se Macronu i ostalima«. Za HDZ je, makar ne može samo s njima do dvotrećinske većine, bitno kako će se postaviti koalicijski partneri. Opozicijski Domovinski pokret bio je protiv ulaska Hrvatske u EUMAM, a iz stava Ivana Penave, koji su nam prenijeli iz njegove stranke, teško je zaključiti što DP danas zastupa.


– Odgovori na ključna geostrateška pitanja koja uključuju sektore obrane i vanjske politike moraju biti plod dogovora Vlade i predsjednika. Domovinski pokret smatra da kampanja za predsjedničke izbore ne bi smjela ometati dijalog među institucijama niti ugrožavati funkcioniranje države. Hrvatska nije otok i ne funkcionira u izolaciji, moramo uzeti u obzir kako će se pojedine naše odluke reflektirati na odnos s međunarodnim partnerima i ugled Hrvatske u svijetu, ali još više od toga – moramo u obzir uzeti interes i sigurnost hrvatskog naroda i hrvatske države, Penavino je stajalište o slanju hrvatskih časnika u Njemačku.


Primorac: Milanovićev igrokaz šteti Hrvatskoj


Dragan Primorac više je od dva mjeseca u kampanji, ali javnost je o malo toga doznala njegov stav. HDZ-ov kandidat uglavnom šalje poruke o zajedništvu i slozi hrvatskog naroda, ali one ga nisu baš dovele blizu pobjede, u svim anketama Primorac uvjerljivo zaostaje za Milanovićem. Čini se, međutim, da je Primorac odlučio promijeniti taktiku i jučer je oštro napao predsjednika, kojeg je, u videoizjavi odaslanoj medijima, oslovljao samo kao – gospodin Milanović.


– U posljednja dva mjeseca svog mandata pokušava biti i veliki strateg i vojskovođa, zabranio je odlazak naših pet časnika u Njemačku. Dakle, nitko nije niti predložio, a niti zabranio, odlazak časnika HV-a u regiju zahvaćenu ratom nego u obučni centar u državu članicu Europske unije. Stoga čemu ovaj igrokaz? Uobičajena je praksa u zemljama članicama NATO saveza, kojem i mi pripadamo i koji predstavlja našu sigurnost od ugroze granica i ljudi, da profesionalne vojske surađuju. Obvezuju nas na to i ugovori, a gospodin Milanović je pravnik i vjerojatno zna načelo »pacta sunt servanda«, ugovori se moraju poštovati. Kršenje jednog od glavnih načela međunarodnog prava je još jedan štetan igrokaz u predizborne svrhe, koji naš odnos sa saveznicima duboko kompromitira. Ne da štiti nego šteti hrvatskim interesima. Nije to običan podnesak nego ozbiljan međunarodni ugovor, rekao je Primorac. Izgleda da će konačno početi uobičajena kampanja, u kojoj protivnici jedni druge bespoštedno kritiziraju.