
Foto Davor Kovačević
"Prema dostupnim podacima, kumulativna inflacija od 2019. do siječnja 2025. bila je 28.1 posto, a rast plaće učitelja u istom razdoblju 67 posto, što nam pokazuje da je unatoč inflaciji povećanje plaća učitelja u navedenom razdoblju i dalje značajno"
povezane vijesti
ZAGREB – Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih pozvalo je u ponedjeljak sve zaposlenike koji su prošlu srijedu proveli u štrajku, da se obrate sindikatima koji bi im taj dan trebali platiti.
“Nije istina da zaposlenicima koji su bili u štrajku taj dan neće biti plaćen. Dan proveden u štrajku platit će im sindikati jer zaposlenici na to imaju pravo. Pozivamo sve zaposlenike da se pismeno obrate sindikatima sa zahtjevom za plaćanjem dana provedenog u štrajku”, stoji u priopćenju resornog Ministarstva.
Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama, sindikat Preporod i Nezavisni sindikata znanosti i visokog obrazovanja prošlog su tjedna organizirali jednodnevni štrajk upozorenja u školama i na fakultetima, tražeći povećanje osnovice i usklađivanje koeficijenata.
Spomenuti su sindikati Gospodarsko-socijalnom vijeću ranije danas poslali zahtjev za novi postupak mirenja. No, za Ministarstvo obrazovanja je upitno može li se mirenje pokrenuti bez ponovno pokrenutih i provedenih pregovora, naveli su.
Ministarstvo u svom priopćenju još jednom ističe da nema nikakvog razloga za novi štrajk zbog kontinuiranog rasta plaća nastavnicima u školama i profesora na fakultetima.
“Prema dostupnim podacima, kumulativna inflacija od 2019. do siječnja 2025. bila je 28.1 posto, a rast plaće učitelja u istom razdoblju 67 posto, što nam pokazuje da je unatoč inflaciji povećanje plaća učitelja u navedenom razdoblju i dalje značajno”.
Osim toga, ovog je mjeseca svim zaposlenicima isplaćena plaća uvećana za 3 posto, napominju iz Ministarstva. “Do kraja godine plaća će im biti uvećana za dodatnih 3 posto. Također, za tri mjeseca ponovno počinju pregovori sa sindikatima o dodatnom povećanju plaća”.