SJEDNICA VLADE

Vlada dala suglasnost za kupnju raketnog sustava HIMARS od SAD-a. Koštat će 350.666.478 dolara

Hina

Ivan Anušić / Foto: D. KOVAČEVIĆ

Ivan Anušić / Foto: D. KOVAČEVIĆ

Postrojbe naših Oružanih snaga dobit će time nove sposobnosti za učinkovito raketno djelovanje na srednjim i velikim udaljenostima, naglasio je potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić



ZAGREB – Vlada je u petak dala suglasnost Ministarstvu obrane za preuzimanje obveze na teret državnoga proračuna od 2025. do 2029. za nabavu samohodnog višestrukog raketnog sustava HIMARS od SAD-a, u ukupnom iznosu od 262.850.196 eura plus PDV na robe i usluge koje će biti isporučene Hrvatskoj.


Nabava se provodi prema načelu sveobuhvatnog pristupa tako da osim lansera i vođenih raketa, paket uključuje i ostale robe i usluge, obuku i logističku potporu potrebnu za učinkovito funkcioniranje sustava.


Postrojbe naših Oružanih snaga dobit će time nove sposobnosti za učinkovito raketno djelovanje na srednjim i velikim udaljenostima, naglasio je potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić obrazlažući odluku na sjednici Vlade.




“Vlada i MORH čvrsto su opredijeljeni za daljnje unapređenje i modernizaciju sposobnosti svih grana Hrvatske vojske, jer je to izravno ulogu sigurnost svih naših građana i potporu NATO ciljevima i sposobnostima”, istaknuo je.


Objasnio je da je od Vlade SAD-a zaprimljeno pismo ponude i prihvaćanje za ovaj sustav, čije je ukupna vrijednost 289.968.461 američki dolar, a MORH ima i obvezu plaćanja PDV-a na robe i usluge koje će biti isporučene Hrvatskoj.


PDV iznosi 60.698.017,25 američkih dolara te je ukupni iznos obveza MORH-a za nabavu samohodnog višestrukog raketnog sustava HIMARS u razdoblju od 2024. do 2029. godine 350.666.478 američkih dolara.


MORH je dobio i suglasnost, također na teret državnog proračuna i to u 2026. godini, za modernizaciju radarskog sustava AN/FPS-117. Ukupna je vrijednost nabave 45 milijuna eura, a cjelokupna isporuka planirana je tijekom 2026. godine.


Modernizacija će, istaknuo je Anušić, omogućiti poboljšanje značajki poput jačih mogućnosti obrade podataka, automatskog prepoznavanja prijetnji i smanjenog vremena reakcije, kao i mogućnosti detekcije niskoletećih ciljeva s malom radarskom refleksnom površinom.


Novi zakon o sportskoj inspekciji


Vlada je sa sjednice u petak u saborsku proceduru uputila novi zakon o sportskoj inspekciji kojoj se proširuje nadležnost odnosno opseg poslova.


Novi je zakon potreban s obzirom na novi Zakon o sportu koji je u primjeni od prošle godine, a kojim je dana mogućnost obavljanja u obrtu svih sportskih djelatnosti, osim sudjelovanja u sportskom natjecanju te je proširen krug pravnih i fizičkih osoba koje sudjeluju u sustavu sporta na fitnes centre i ostale pravne osobe registrirane za obavljanje sportskih djelatnosti.


Inspekciji se izmjenama stoga povećava opseg poslova te se, među inim, jasno definira planiranje inspekcijskih nadzora uvođenjem godišnjeg plana rada sportske inspekcije koji mora biti javno dostupan.


Također, jasno se razgraničuje redoviti inspekcijski nadzor koji se obavlja u skladu s godišnjim planom rada, od izvanrednog inspekcijskog nadzora koji se provodi izvan godišnjeg plana rada, na inicijativu drugih tijela, podnositelja predstavke ili iz drugih opravdanih razloga.


Radi povećanja učinkovitosti inspekcijskog postupka nad pravnim i fizičkim osobama u sustavu sporta, uvodi se mogućnost provođenja posrednog inspekcijskog nadzora uvidom u elektroničke baze podataka, prvenstveno Nacionalni informacijski sustav u sportu.


U saborsku je proceduru Vlada uputila i izmjene i dopune Zakona o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske nužne radi usklađivanja sa Zakonom o ustrojstvu i djelokrugu tijela državne uprave, s obzirom na novoustrojeno Ministarstvo demografije i useljeništva.


Ono je, naime, preuzelo dio poslova iz djelokruga Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, a odnose se na stvaranje uvjeta za povratak i useljavanje pripadnika hrvatskog iseljeništva u Hrvatsku i njihovo uključivanje u gospodarski i društveni život države.


Vlada je na sjednici u petak prilagodila i nadogradila programe potpore uzgajivačima svinja zbog šteta nastalih uslijed afričke svinjske kuge (ASK).


Izmjenama i dopunama Programa za izostanak prihoda od svinjogojske proizvodnje zbog mjera suzbijanja ASK-a, osiguravaju se potrebna sredstva za nastavak provedbe u 2025. u iznosu od 1,28 milijuna eura od čega je 280.000 eura osigurano u 2024., a milijun eura planirano je u 2025. godini. Ukupna sredstva za provedbu programa time iznosi 3,78 milijuna eura.


Izmjenama i dopunama Programa potpore gospodarstvima zbog narušenog proizvodnog potencijala uslijed provedbe naređenih mjera suzbijanja afričke svinjske kuge, osiguravaju se sredstva za nadoknadu gubitka prihoda zbog naređenih mjera i omogućuje se provedba Programa i u 2025. godini te se osigurava dodatnih milijun eura.


Cilj Programa, kako se navodi u obrazloženju odluke Vlade, je dodjela potpore za nadoknadu gubitka prihoda zbog naređenih mjera koje su na snazi zbog kontrole i suzbijanja ASK sukladno relevantnim regulativama i mjerama kontrole bolesti, odnosno nemogućnosti držanja svinja.


S obzirom na potrebu nastavka provedbe programa ali i pojavu bolesti afričke svinjske kuge i tijekom 2024., izmjenama i dopunom programa omogućava se nastavak provedbe potpore i u 2025. godini. Sukladno tome osiguravaju se i potrebna sredstva za nastavak provedbe u 2025. godini. Ukupna financijska sredstva za provedbu Programa iznose šest milijuna eura (milijun eura u 2023. godini, četiri milijuna eura u 2024. i milijun eura u 2025.).


Programom potpore za zbrinjavanje napuštenih  izgubljenih i/ili privremeno oduzetih domaćih životinja sufinancira se zaštita životinja, zdravlje ljudi te smanjivanje materijalne štete obzirom da su uočene određene poteškoće u provedbi te neiskorištenost financijskih sredstava. Predviđena sredstva od 450 tisuća eura za trogodišnje razdoblje, kazao je Tušek, smanjuju se na 150 tisuća eura te se određene tehničke stvari prilagođavaju.