Ilustracija / Foto SERGEJ DRECHSLER
U sklopu projekta će se provesti nadogradnja postojeće usluge u sustavu e-Građani, koja će omogućiti provjeru podataka o statusu lijeka na osnovnoj i dopunskoj listi Zavoda za lijekove koje pacijent uzima ili ih je uzimao u posljednjih šest mjeseci
povezane vijesti
ZAGREB – Posao izgradnje IT sustava za upravljanje lijekovima u okviru projekta eLijekovi vrijedan 821,2 milijuna eura dobila je tvrtka Teched savjetodavne usluge d.o.o. nakon što je lani odbijena žalba jednog od kandidata za taj posao, Cuspisa d.o.o., tvrtke koja je svojedobno radila platformu CijepiSe i kojoj je Državna revizija za 2020. godinu pronašla nepravilnosti u prikazivanju dokumentacije u poslovanju s Ministarstvom zdravstva. Vlasnika tvrtke Vinka Kojundžića povezivalo se s ministrom Berošem osobno, no obojica su u javnosti u više navrata odbacila tvrdnje o prijateljskim vezama.
Neosnovana žalba
Vlada je prošlog tjedna dala suglasnost ravnatelju Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, Lucianu Vukeliću, za sklapanje ugovora s tvrtkom Teched za projekt eLijekovi – Nabava usluge izgradnje integriranog sustava za upravljanje lijekovima, u iznosu 656.977,90 eura bez PDV-a, odnosno 821.222,38 eura s PDV-om, sukladno odluci UV HZZO-a.
Natječaj za dodjelu ovog posla raspisan je još početkom prošle godine, a ekonomski najpovoljnijom ponudom ocijenjena je ona tvrtke Teched savjetodavne usluge d.o.o., no tvrtka Cuspis d.o.o. uložila je žalbu i usporila čitavi postupak. Prema dostupnim podacima, najvišu cijenu ponudila je zajednica ponuditelja Ericsson Nikola Tesla, IN2 i MCS Grupa, i to 7,88 milijuna kuna bez PDV-a, Teched savjetodavne usluge ponudili su cijenu od 4,9 milijuna kuna bez PDV-a, a najnižu tvrtka Cuspis, oko 4,1 milijun kuna. Žalba Cuspisa odbijena je u kolovozu kao neosnovana. Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave poništila je odluku o odabiru tvrtke Teched, a nakon ponovnog pregleda i ocjene ponuda HZZO je ponovo ponudu Techeda ocijenio najpovoljnijom s dodijeljenih 96,58 bodova.
Projekt eLijekovi za cilj ima ostvariti integrirano upravljanje podacima o svim lijekovima na hrvatskom tržištu, i to na nacionalnoj razini, kako bi se omogućila jednostavna i sigurna razmjena informacija o lijekovima među raznim segmentima zdravstvenog sustava, racionalizirali resursi i unaprijedila sigurnost primjene lijekova. U sklopu projekta će se provesti nadogradnja postojeće usluge u sustavu e-Građani, koja će omogućiti provjeru podataka o statusu lijeka na osnovnoj i dopunskoj listi Zavoda za lijekove koje pacijent uzima ili ih je uzimao u posljednjih šest mjeseci. Pacijenti će putem e-Građana za lijekove u primjeni moći provjeriti uputu o lijeku u elektroničkom obliku. Moći će na jednostavan način prijaviti sumnje na nuspojavu lijeka, što je važno za trajnu procjenu sigurnosnog profila lijekova na tržištu. Time će se ojačati uloga pacijenta u procesu liječenja, njegova briga o vlastitom zdravlju, a poticat će se i zdravstvena pismenost, stoji u obrazloženju Vladine odluke.
Tri segmenta
Projekt će imati tri osnovna segmenta – stvaranje jedinstvene baze lijekova, uvođenje sustava koji će provjeravati moguću interakciju prilikom propisivanja i izdavanja lijekova i mogućnost izravnog prijavljivanja nuspojava iz CEZIH-a i sustava e-Građani prema Hrvatskoj agenciji za lijekove i medicinske proizvode (HALMED).
Planirano je da će sustav eLijekovi biti smješten u Centar dijeljenih usluga, gdje se nalaze računalna strojna oprema, sistemska i standardna programska oprema, specijalistička programska rješenja, lokalna mreža i informatička sigurnosna oprema te telekomunikacijska oprema i veze prema javnom internetu i HITRONET-u. Ovaj projekt financira se bespovratnim sredstvima EU-a, u maksimalnom iznosu od 1,8 milijuna eura.
Sredstva za ovu nabavu u ukupnom iznosu od 821.222,38 eura s PDV-om osigurana su u proračunu HZZO-a za 2023. godinu te u projekcijama plana za 2024. i 2025. godinu.