
Reuters
Američki geološki institut predviđa da bi broj žrtava u Mjanmaru mogao premašiti 10 tisuća, dok bi ekonomska šteta mogla biti veća od godišnjeg BDP-a zemlje
povezane vijesti
BANGKOK – Broj poginulih u razornom potresu koji je u petak pogodio Mjanmar narastao je na 1644, prenosi u subotu agencija France Presse, pozivajući se na podatke vojne hunte na vlasti u toj zemlji.
Prema prvim procjenama mjanmarske oporbene Vlade nacionalnog jedinstva (NUG), u potresu magnitude 7,7 stupnjeva po Richteru oštećeno je najmanje 2,9 tisuća zgrada, 30 prometnica i sedam mostova.
„Zbog značajne štete privremeno su zatvorene zračne luke u Naypyitawu i Mandalayu”, priopćio je NUG, grupacija sastavljena od članova demokratski izabrane vlade koju je 2021. zbacila vojska i time započela građanski rat.
Urušio se kontrolni toranj na aerodromu u Naypyitawu, planski izgrađenoj mjanmarskoj prijestolnici, rekao je jedan izvor Reutersu.
Američki geološki institut predviđa da bi broj žrtava u Mjanmaru mogao premašiti 10 tisuća, dok bi ekonomska šteta mogla biti veća od godišnjeg BDP-a zemlje.
Glavni general vojne hunte u petak je uputio rijedak apel za međunarodnu pomoć, a niz država već je krenuo pomagati pogođenoj zemlji na jugoistoku Azije.
Rusija, Indija, Malezija i Singapur šalju zrakoplove s humanitarnom pomoći i spasilačkim ekipama, a Južna Koreja je najavila da će osigurati početnu humanitarnu pomoć od dva milijuna dolara Mjanmaru putem međunarodnih organizacija.
Blok zemalja jugoistočne Azije ASEAN objavio je u subotu da prepoznaje hitnu potrebu za humanitarnom pomoći Mjanmaru nakon velikog potresa i spreman je podržati napore za oporavak.
Sjedinjene Američke Države, koje imaju napete odnose s mjanmarskom vojskom i sankcionirale su njene dužnosnike, uključujući čelnika vojne hunte Min Aung Hlainga, objavile su da će pružiti određenu pomoć.
U komercijalno središte zemlje Yangon stigli su i kineski spasilački timovi. Kineski predsjednik Xi Jinping telefonskim putem razgovarao je s vođom hunte, objavilo je kinesko veleposlanstvo. Jinping je najavio 13,77 milijuna eura pomoći koja će uključivati šatore, deke i pakete prve pomoći.
U Mjanmar je stigla i prva pomoć iz Indije, prenosi agencija dpa. Ona uključuje 15 tona zaliha, koje uz osnovne potrepštine sadrže i generatore i potražne timove.