(PRE)GUST PROMET

VIDEO Ponekad Hitna pomoć baš i ne može biti hitna. Mora u kolonu. I čekati

P. N.

Čovjek se na kraju samo može nadati da je sve završilo dobro i da minute izgubljene u koloni za nekoga neće biti kobne



Hitna pomoć ponekad baš i ne može biti hitna, a da je tome tako pokazuje i video objavljen na društvenim mrežama.


Nije se lako uključiti u promet na zagrebačkim ulicama. Gužva je. Kolona. Nema se kuda ni maknuti, pa onda i Hitna mora – polako. Žmigavac, pa u kolonu. I čekati.


Očito, može se čekati, pa tako i spašavanje ljudskog života može čekati.




I čovjek se na kraju samo može nadati da je sve završilo dobro i da minute izgubljene u koloni za nekoga neće biti kobne.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Dominik Alpeza (@dominik.alpeza)



Istu situaciju komentirao je na Autoportalu prometni stručnjak Željko Marušić.


Vozač Hitne pomoći trebao je izabrati drugu rutu (preko Frankopanske), a u konkretnoj situaciji prije skretanja u zagušenu Gundulićevu ulicu vozilo usmjeriti na biciklističku stazu i nogostup ili iz prometne trake prijeći preko gumenih stupića (bez oštećenja vozila i stupića) te polagano i oprezno proći. Ovakve situacije hitnih službi (medicina, vatrogasci) i dostava, pokazuju da su gumeni stupići, a i biciklističke staze na konkretnoj lokaciji, nepotrebni i kontraproduktivni


Problem zastoja vozila Hitne pomoći u Gundulićevoj ulici u Zagrebu, koji je jučer preplavio društvene mreže, a potom i internetske medije, krivo je percipiran, iz tri razloga:


1. Vozač Hitne pomoći trebao je izabrati drugu rutu (preko Frankopanske), a u konkretnoj situaciji prije skretanja u zagušenu Gundulićevu medicinsko vozilo usmjeriti na biciklističku stazu i nogostup ili iz prometne trake prijeći preko gumenih stupića (bez oštećenja vozila i stupića) te potom polagano i oprezno proći.


2. Gumeni stupići koji dijele vozne i biciklističke trake su kontraproduktivni, jer više štete (prvo, sprječavaju uspostavu hitnog koridora između dvije vozne trake, za što su dovoljne obostrane biciklističke trake, pa vozila hitnih službi, po potrebi trebaju, osim biciklističkih staza koristiti i nogostup i drugo, otežavaju dostave) nego koristi (povećavaju sigurnost i protočnost biciklističkog prometa). Njihovu ulogu trebaju preuzeti nadzorne i sigurnosne kamere.


3. Glavni je problem pogrešna prenamjena vitalnih prometnih resursa: dok su obje prometne trake prekrcane vozilima, biciklističke trake zjape prazne! To pokazuje da su na toj lokaciji nepotrebne (veći dio godine potpuno su neiskorištene) i kontraproduktivne.


Zbog toga bi u Gundulićevoj ulici u Zagrebu odmah trebalo ukinuti biciklističke staze i uspostaviti tri vozne trake te postaviti nadzorne i sigurnosne kamere kojima bi se kažnjavali vozači koji krše Zakon o sigurnosti prometa na cestama