Tragaju i raščišćavaju

Vatrogasci iz PGŽ s psima rade bez prestanka u Petrinji: “Kakva smjena, samo da pomognemo ljudima”

Marinko Glavan

Angažirani na pretraživanju ruševina u potrazi za nastradalima, ali i drugim vatrogasnim poslovima, od utorka poslijepodne, gotovo bez pauze

Angažirani na pretraživanju ruševina u potrazi za nastradalima, ali i drugim vatrogasnim poslovima, od utorka poslijepodne, gotovo bez pauze

Važno je da su građani sada na sigurnom, a mi ćemo svoje odraditi, kazao je Zoran Laslavić, kojeg smo pitali kada se vraćaju kući.



Ukupno 43 vtarogasca iz pet vatrogasnih postrojbi od utorka je na području Petrinje i okolnih naselja, gdje sudjeluju u akcijama traganja za nastradalim osobama, raščišćavanju ruševina i inteventnom, privremenom, osposobljavanju stambenih objekata kako bi se stanari mogli vratiti u njih nakon što je to područje pogodio razoran potres.


Na terenu su ekipe iz vatrogasnih postrojbi Rijeke, Krka, Opatije, Cresa i Raba, zajedno s dvije ekipe potražnih pasa i njihovih vodiča. Razgovarali smo sa Zoranom Laslavićem, voditeljem vatrogasnih K-9 timova iz DVD Opatija koji je sa imenjakom, Zoranom Ravnićem i kujama Rain i Itom angažiran na pretraživanju ruševina u potrazi za nastradalima, ali i drugim vatrogasnim poslovima, od utorka poslijepodne, gotovo bez pauze.


Situacija u gradu i okolici je, kaže, nalik scenama iz filmova apokalipse, ali se ruševine ubrzano raščišćavaju, u čemu sudjeluju vatrogasci i druge postrojbe civilne zaštite iz cijele Hrvatske.




– Stigli smo na teren u utorak u pet sati poslijepodne i odmah nam je dodijeljen sektor za pretraživanje. Na mjestima gdje je postojala sumnja da bi netko mogao biti zatrpan koristili smo naše potražne pse. Uvjeti su bili teški, grad bez struje, kiša, ali sve smo temeljito pretražili, od kuće do kuće.


Naišli smo na veći broj starijih, nemoćnih ljudi, koji su ostali bez hrane, bez inzulina i drugih lijekova, o čemu smo obavještavali ostale nadležne službe koje su ih onda opskrbljivale potrepštinama ili sklanjale na sigurnija mjesta.


Srećom nismo našli niti jednu poginulu osobu u ruševinama. Radili smo do tri sata ujutro, nakon čega smo imali pauzu, u vojarni, do 6 sati ujutro, a od tad smo opet na terenu.


Jutros je opet bilo puno manjih potresa, a sad smo na poslovima sanacije urušenih dimnjaka i krovova kuća, da se ljudi mogu vratiti u svoje domove, a dečki iz ostalih Primorsko-goranskih postrojbi su u centru, gdje uklanjaju ostatke ruševina.


Važno je da su građani sada na sigurnom, a mi ćemo svoje odraditi, kazao je Laslavić, kojeg smo pitali kada se vraćaju kući.


– To sada nitko ne pita. Čuli smo da bi nam smjena mogla doći 1. siječnja, ali to nije važno, važno je da ljudima pomognemo koliko možemo, zato i jesmo vatrogasci, rekao je Laslavić.