![Foto Igor Kralj / PIXSELL](https://www.novilist.hr/wp-content/uploads/2025/02/PXL_120225_128168807-717x478.jpg)
Foto Igor Kralj / PIXSELL
povezane vijesti
ZAGREB – Uskok je, temeljem policijske prijave, pokrenuo istragu protiv Josipa i Monike Šincek iz varaždinske tvrtke Tipos Resurs i još osmero osumnjičenika zbog malverzacija sa zbrinjavanjem medicinskog i plastičnog otpada čime su ugrozili zdravlje stanovništva.
Tužiteljstvo je, ne navodeći identitete osumnjičenika, navelo da su pored 10 hrvatskih državljana osumnjičene i četiri tvrtke zbog sumnje na počinjenje kaznenih djela zločinačkog udruženja, teškog kaznenog djela protiv okoliša, krivotvorenja službene ili poslovne isprave, utaje poreza ili carine i pranja novca, sve u sastavu zločinačkog udruženja.
Istraga je protiv Šincekovih pokrenuta zbog nepropisnog odlaganja desetaka tisuća prostornih metara medicinskog i plastičnog otpada uvezenog iz Italije i Slovenije te hrvatskih tvrtki, koji su zakopavali na području Varaždina, Gospića i Benkovca. Potom su Šincekovi poreznim malverzacijama uvećavali dobit vlastite tvrtke.
Uskok sumnja da je Josip Šincek, od početka 2022. do 30. rujna 2024., organizirao preko svojih tvrtki uvoz mljevenog plastičnog i drugog mještovitog otpada od dobavljača iz Slovenije i Hrvatske te dovoženje medicinskog i drugog mješovitog otpada od dobavljača iz Hrvatske, a za koji su mu dobavljači isplaćivali novčanu naknadu.
Šincek je potom organizirao da se taj otpad istovaruje i odlaže u okoliš zakopavanjem u tlo te zgrtanjem zemljom i šljunkom na prirodnim površinama u Varaždinu, Gospiću i Benkovcu. Ujedno je za dio mljevenog plastičnog otpada u rastresitom stanju, koji dijelom sadrži štetne i opasne tvari, organizirao da se u količinama većim od dozvoljenih, odloži na otvorenom prostoru u Gospiću.
Nadalje je organizirao da se plastični i medicinski otpad u rastresitom stanju odbaci na neuvjetnu površinu na otvorenom prostoru kraj Gospića. Pritom je znao da odlagalište kraj Gospića nema važeću dozvolu za gospodarenje otpadom te da neuvjetnim odlaganjem tog otpada u rastresitom stanju na otvorenim površinama može ugroziti kakvoću tla, šume, poljoprivrednog zemljišta, vode te ugroziti zdravlje okolnog stanovništva.
Uskok ističe da je Šincek, kako bi prikrio protupravno odbacivanje otpada, organizirao pribavljanje i sastavljanje lažne dokumentacije o nabavi, prijevozu i tijeku otpada.
Radi stjecanja imovinske koristi, navodno je okupio i međusobno povezao u zajedničko djelovanje ostale okrivljenike, među kojima je i njegova supruga Monika, sumnja tužiteljstvo.
Uskok traži pritvor za sedmero okrivljenika
Tako su obavljali financijske i administrativne poslove, organizirali transport otpada, pribavljali i sastavljali lažnu dokumentaciju o nabavi, prijevozu i obradi otpada, kao i drugu dokumentaciju o poslovnim događajima koji u stvarnosti nisu odrađeni.
Zatim su lažnu dokumentaciju dostavljali inspekciji zaštite okoliša tijekom nadzora, a sumnja se i da su unosili netočne podatke o obradi i tijeku otpada, dogovarali i koordinirali radnike radi prijevoza i zatrpavanja otpada.
Uskok naglašava da je takvim odlaganjem otpada izmijenjena konfiguracija tla te onemogućen rast drveća, uzgoj poljoprivrednih kultura i kultivacija općenito, dok je dio šume oko Gospića opustošen. Ističe i da takvo skladištenje otpada u količinama većim od dopuštene dovodi do ugrožavanja zdravlja ljudi i šireg okoliša radi fragmenata plastike koje se raznose vjetrom i oborinama.
Jednako tako postoji opasnost od požara plastike radi čega se promjene prouzročene takvim onečišćenjem ne mogu otkloniti u duljem razdoblju. Stoga je opisanim onečišćenjem prouzročena znatna ekološka šteta RH, kao i materijalna šteta u vidu sanacije onečišćenja u zasad neutvrđenom iznosu. Pritom je okrivljena tvrtka za uvoz i prihvat otpada protupravno odbačenog u Benkovcu, od uplata dobavljača ostvarilo protupravnu korist od najmanje 465.943 eura.
Također se sumnja da je Šincek, uz svoju suprugu, povezao i dio ostalih okrivljenika radi umanjenja osnovice za obračun PDV-a i poreza na dobit, kao i radi zametanja traga novca dobivenog počinjenjem kaznenih djela. Time je državni proračun oštećen za najmanje 94.910 eura.
Bračni par Šincek sumnjiči se i za pranje novca putem daljnjih ulaganja, pri čemu im je pomagala članica zločinačke skupine. Prema pisanju medija na meti istražitelja našla se i Franciska Dodić, supruga zlatara Paška Dodića, koja s Monikom Šincek ima tvrtku Izoxeco koja se bavi proizvodnjom proizvoda od betona za građevinarstvo.
Uskok dodaje da će sucu istrage Županijskog suda u Zagrebu predložiti određivanje istražnog zatvora protiv sedmero okrivljenika.