Reuters
Indonezija, najveći svjetski proizvođač i izvoznik jestivog ulja, u petak je šokirala tržišta najavom da će od 28. travnja zabraniti izvoz palminog ulja, najčešće korištenog jestivog ulja, koje se također koristi kao sirovina za biodizel.
povezane vijesti
KUALA LUMPUR – Zemlje bi trebale obustaviti ili usporiti upotrebu jestivog ulja kao biogoriva kako bi se osigurala adekvatna opskrba uljem za hranu, poručila je u ponedjeljak malezijska vladina agencija, upozoravajući na krizu opskrbe nakon indonezijske zabrane izvoza palminog ulja.
Indonezija, najveći svjetski proizvođač i izvoznik jestivog ulja, u petak je šokirala tržišta najavom da će od 28. travnja zabraniti izvoz palminog ulja, najčešće korištenog jestivog ulja, koje se također koristi kao sirovina za biodizel.
Naime, na Indoneziju se odnosi 56 posto globalne ponude palminog ulja, a slijedi Malezija s udjelom od 31 posto.
Globalne zalihe jestivog ulja već su bile pritisnute nepovoljnim vremenskim prilikama, a poremećaji zbog ruske agresije na Ukrajinu dodatno utječu na rast cijena prehrambenih proizvoda, koje su po podacima Organizacije za prehranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO) već bile na desetogodišnjem maksimumu, ujedno prijeteći porastom globalne pothranjenosti.
“Zemlje izvoznice i zemlje uvoznice moraju imati ispravne prioritete, trenutak je da se privremeno preispitaju prioriteti u pogledu hrane u odnosu na gorivo”, rekao je Ahmad Parveez Ghulam Kadir, glavni direktor vladine agencije zadužene za promicanje i razvoj industrije palminog ulja u Maleziji.
Istaknuo je da je vrlo važno zemljama osigurati dostupnost ulja i masti za hranu i tako privremeno zaustaviti ili smanjiti njihovu uporabu za biodizel. Zemlje bi mogle nastaviti s uporabom ulja za biodizel nakon što se opskrba normalizira, dodao je.
Iako se očekivalo da će Malezija imati koristi od drastične politike Indonezije, proizvođači, suočeni s nedostatkom radne snage, poručili su da ne mogu popuniti globalni jaz u opskrbi.
Malezija također mora uzimati u obzir vlastite zalihe i proizvodne prognoze, a kako u želji da ispuni globalnu, ne bi zanemarila domaću potražnju, rekao je Ahmad Parveez.
Očekivalo se i da će Malezija na plantaže dovesti desetke tisuća stranih radnika i povećati proizvodnju, međutim Malezijska udruga za palmino ulje (MPOA) je kazala da će priljev radnika povećati proizvodnju za najviše milijun tona.
“Realnost je da možemo povećati našu proizvodnju, ali to još uvijek ne bi bilo dovoljno da zadovolji svjetsku potražnju”, rekao je glavni izvršni direktor MPOA-e Nageeb Wahab.
Udruga, koja predstavlja velike plantažne proizvođače kao što su FGV Holdings i Sime Darby Plantation, poručila je da je indonezijska zabrana povećala hitnost rješavanja problema nedostatka radne snage.