Reuters
“Govori se o otprilike tisuću vojnika, desetak tenkova, dvadesetak ili tridesetak transportera, što je zapravo zanemarivo. Ako su doista krenuli s tolikim snagama, onda su već ostvarili vjerojatno više nego što su planirali”, zaključio je Ogorec
povezane vijesti
Kada je Rusija prije dvije i pol godine napala Ukrajinu, ukrajinske snage povremeno su u međuvremenu uzvraćale napadima dronovima te manjim diverzantskim akcijama i sabotažama na ruskom teritoriju. Tako je bilo sve do prije nekoliko dana, javlja Televizija N1.
Ovoga tjedna, dok ruske snage imaju inicijativu i napreduju na istoku Ukrajine, ali uz navodno velike ljudske gubitke, Ukrajina je izvela krajnje neočekivan potez i napala Rusiju na njezinom teritoriju.
Ovoga puta to nije bio tek diverzantski upad, nego ozbiljna i donekle velika vojna operacija u kojoj su stotine ukrajinskih vojnika iz dviju mehaniziranih brigada ušle na teritorij Kurske oblasti i uz artiljerijsku i zračnu podršku zauzele područje od tristotinjak četvornih kilometara i nekoliko tamošnjih naselja uključujući i gradić Sudžu.
“Vojne logike nema”
Prema podacima koje je objavio američki Institut za proučavanje rata (ISW), ukrajinske snage u akciji koja traje već četiri dana brzo napreduju i ušle su ovoga puta čak tridesetak kilometara duboko u ruski teritorij. Rusija je, dakako, proglasila izvanredno stanje u Kurskoj oblasti, tim više što se ondje nalazi i nuklearna elektrana čiju je zaštitu ruska Nacionalna garda odmah dodatno ojačala.
Stručnjaci i laici zatečeni su ovom operacijom, pogotovo stoga što se ukrajinska vojska već neko vrijeme suočava s manjkom ljudi pa mnogi ne vide ili zasad ne mogu dokučiti cilj tog poteza. I vojni analitičar Marinko Ogorec kaže kako ne vidi vojnu logiku ukrajinske operacije.
“Vojne logike tu nema, vojne ciljeve tu ne vidim i zbilja mi je teško reći zašto su to napravili. Možda jedino ima nekih političkih ciljeva, da se eventualno pokaže kako Ukrajina nije na koljenima i da može poduzeti vojnu ofenzivu na ruskom teritoriju te iznenaditi rusku obranu, kao što ju je i iznenadila”, rekao nam je Ogorec.
U nekim analizama tvrdi se da je cilj ofenzive rasteretiti bojište na sjeveroistoku Ukrajine, u Donbasu, pa da dio ruskih snaga otamo bude povučen radi obrane Kurske oblasti. Ogorec kaže da i u tome ne vidi logiku jer Rusija može mobilizirati dovoljno pričuvnih snaga za takvo što.
“Mislim da neće biti većeg pomicanja ruskih snaga s područja Donbasa. Jedino bi mogao oslabiti pritisak njihovog vojnog zrakoplovstva u Donbasu, koje će prebaciti da djeluje tamo gdje su upale ukrajinske snage. To je mnogo lakše i jednostavnije nego preslagivati ljudstvo”, kaže.
Ostvarili i više od planiranog
Postavlja se i pitanje kako su ukrajinske snage uspjele ući dosta duboko u ruski teritorij gdje već četiri dana izvode svoju vojnu operaciju.
“Pokazalo se da Rusi nemaju dovoljno snaga na tom prostoru, a i te snage nisu dovoljno kvalitetne. Očito su zanemarili jedan bitan segment – ako idete u napad na jednom pravcu, na drugom pravcu morate imati dobru obrambenu postavu. Ova ofenziva ih je iznenadila, ali ne znam koliko će moći trajati nakon što se Rusi konsolidiraju”, ističe Ogorec ponavljajući kako mu se čini da je ukrajinska operacija poduzeta prvenstveno radi postizanja političkog i psihološkog učinka.
Nije još posve poznato ni s koliko snaga su Ukrajinci krenuli na Kursku oblast u Rusiji.
“Govori se o otprilike tisuću vojnika, desetak tenkova, dvadesetak ili tridesetak transportera, što je zapravo zanemarivo. Ako su doista krenuli s tolikim snagama, onda su već ostvarili vjerojatno više nego što su planirali”, zaključio je Ogorec.