Otkriveni su detalji velike međunarodne operacije: policija je ubacila svoje agente u moćni kolumbijski kartel Clan del Golfo.
povezane vijesti
U velikoj međunarodnoj policijskoj operaciji koja je trajala godinu dana u luci Trst zaplijenjeno je čak 4,3 tona kokaina kolumbijskog narko-kartela vrijednog 240 milijuna eura i raskrinkana poveća kriminalna skupina.
U više zemalja uhićeno 38 osoba među kojima su i dvojica hrvatskih državljanina.
Riječ je o Milanu M. (37) te državljaninu Hrvatske i Srbije Radivoju Saši V. (33), koji su lišeni slobode u Zagrebu i Karlobagu i odvedeni u Remetinec u ekstradicijski pritvor.
U pretragama njihovih vozila pronađeno je više mobilnih uređaja za koje se pretpostavlja da su služili u komunikaciji krijumčara.
“Sitne ribe” u velikoj mreži
Italija ih putem Europskog uhidbenoga naloga traži zbog povezanosti sa zloglasnim kolumbijskim “Zaljevskim klanom” (Clan Del Golfo) te ih sumnjiči da su bili dio mreže koja je u Europu krijumčarila drogu.
Iako se još ne zna točna pozicija dvojice hrvatskih članova u kriminalnom lancu, osim sudjelovanju u švercu, vjeruje se da se radi o “sitnim ribama” u odnosu na ostale uhićenike.
Uhićenja su obavljena u Italiji, Sloveniji, Bugarskoj, Nizozemskoj i Kolumbiji, a osim droge, policija je od krijumčara zaplijenila i dva milijuna eura gotovine.
Moćna organizacija
Riječ je kokainu koji je u Europu u više navrata slao Zaljevski klan kao moćna kriminalna organizacija proistekla iz kolumbijskih desničarskih paravojnih postrojbi.
Najzaslužniji za razbijanje krijumčarskog lanca su tajni agenti Ureda javnog tužitelja iz Trsta koji su se prethodno infiltrirali u narko- organizaciju predstavljajući se kao logistički posrednici za čak 19 planiranih pošiljki droge.
Policijska klopka je upalila, a ubačeni agenti uspjeli su otkriti kontakte, kanale kojim je išla “roba”, transportne mreže, imena i šifre telefonske komunikacije.
Neviđena taktika
Prema pisanju talijanskih medija, ova međunarodna operacija po izvedenoj taktici najvjerojatnije nema sličnih primjera. Iako se nije znalo tko će u Trst doći po kokain, policijski timovi čekali su u zasjedi.
U policijsku klopku prilikom primopredaje upali su albanski, moldavski, srbijanski, crnogorski i bugarski krijumčari.
Prema objavljenim detaljima operacije prije godinu dana, policija iz Bogote, glavnog grada Kolumbije, dojavila je kolegama u Italiji da kolumbijski Zaljevski klan traži u Italiji sigurne kanale za dopremu kokaina na europsko tržište.
Najveći od Escobara
Na čelu Zaljevskog klana je bio Dario Antonio Úsuga, poznatiji kao Otoniel.
Nakon dojave kolumbijske policije, u Trstu je počela operacija infiltriranja tajnih agenata u narko-podzemlje.
Policajci su se vješto predstavljali kao kriminalci I zadobili povjerenje kartela. Uspjeli su identificirali preprodavače, posrednike i “mule” što je policijskim istražiteljima pomoglo u prikupljanju kvalitetnih dokaza za njihovu inkriminaciju i predstojeće suđenje.
Lani u studenome u kolumbijskoj džungli uhićen je šef kartela Otoniel. Negovo uhićenje u Kolumbiji predstavljeno je kao pad najvažnijeg šefa kartela još od Pabla Escobara, “ikone” svjetske narko-trgovine.
Slobode ga koštali madrac i pas
Potom su istražitelji raskrinkali gustu mrežu veza između Zaljevskog klana i kriminalnih organizacija u Europi, u prvom redu talijanske Ndranghete, jedne od najmoćnijih mafijaških organizacija.
Mediji su prethodno izvijestili da su Otoniela zapravo koštali slobode problemi koje je imao s kralježnicom i jedan vjerni četveronožni ljubimac.
Zbog bolova u leđima uvijek je spavao na specijalnim anatomskim madracima dok se skrivao po kolumbijskoj džungli. Timovi potraga ušli su mu u trag pretražujući madrace u trošnim seoskim kućama u kojima se krio.
Osim toga, kolumbijska policija dočepala se jednog od njegovih dresiranih pasa-čuvara i obučila ga da pronađe vlasnika. Na kraju Otoniel je izručen američkim vlastima i to zbog krijumčarenja droge u SAD-u.