Podaci MUP-a

U prvih osam mjeseci ove godine u prometnim nesrećama poginule su 193 osobe. Dominantan uzrok nesreća je – brza vožnja

Hina

foto: DVD Krk

foto: DVD Krk

Policija ukazuje da su jedan dio nesreća sa smrtnim stradavanjem skrivile mlade osobe te poseban apel upućuje roditeljima takvih osoba da im se ne omogućava dostupnost upravljanja vozilom prije položenog vozačkog ispita...



ZAGREB – U prvih osam mjeseci 2021. godine, u prometnim nesrećama poginule su 193 osobe, što je 19 osoba ili 10,9 posto više u nego u istom razdoblju lani kada su poginule 174 osoba, izvijestio je u petak MUP te pozvao vozače na dodatni oprez s obzirom da u ponedjeljak, 6. rujna, počinje nova školska godina.


U proteklih tjedan dana na hrvatskim prometnicama dogodilo se osam prometnih nesreća u kojima je poginulo osam osoba i to jedna 3-godišnja djevojčica kao putnica u automobilu, dvoje pješaka, dva mopedista te po jedan motociklist, biciklist i jedna putnica u automobilu.


Dominantni razlozi smrtnog stradavanja u prometnim nesrećama su upravljanje vozilom znatno većom brzinom od dopuštene, kretanje brzinom neprimjerenom uvjetima na kolniku, nekorištenje sigurnosnog pojasa, korištenje mobitela i vožnja pod utjecajem alkohola, dok se prema vrstama nesreća najčešće radilo o slijetanju s kolnika te naletu na pješake i bicikliste.




U prvih osam mjeseci 2021. godine u prometnim nesrećama poginule su 52 osobe koje su upravljale ili su se u svojstvu putnika nalazile na mopedima i motociklima. Prema policijskoj statistici, svaka četvrta osoba od ukupnog broja poginulih u prvih osam mjeseci nalazila se na takvom vozilu.


Vozači i putnici tih vozila često su žrtve drugih nesavjesnih vozača ostalih motornih vozila koji grubim kršenjem prometnih propisa ugrožavaju sigurnost svih sudionika u prometu. U teškim nesrećama često zbog neodgovornog ponašanja i grubog kršenja prometnih propisa sudjeluju i motociklisti koji smrtno stradavaju ili zadobivaju teške tjelesne ozljede u u sudarima s drugim vozilima, izlijetanjima sa ceste ili naletima na objekte uz cestu.


MUP posebno ističe zabrinjavajući podatak o nekorištenju sigurnosnog pojasa i dodaje da u prvih šest mjeseci ove godine, od 55 osoba koje su poginule u osobnim automobilima, njih 31 ili 56,4 posto nije koristilo sigurnosni pojas. Od 126 osoba koje su poginule u osobnim automobilima tijekom 2020. godine, njih 60 ili 47,6 posto nije koristilo sigurnosni pojas.


Policija ukazuje da su jedan dio nesreća sa smrtnim stradavanjem skrivile mlade osobe te poseban apel upućuje roditeljima takvih osoba da im se ne omogućava dostupnost upravljanja vozilom prije položenog vozačkog ispita i ukoliko postoje saznanja da je mlada osoba konzumirala alkoholna pića. Uz to, policija savjetuje roditelje da prije povjeravanja vlastitog vozila na upravljanje mladoj osobi, temeljem životnog i prometnog iskustva mladom vozaču ukažu na sigurno, ali i odgovorno sudjelovanje u prometu.


S obzirom da u ponedjeljak, 6. rujna, započinje nova školska godina, čime će se višestruko povećati prometovanje djece i mladih, ponajviše kao pješaka, policija upozorava vozače svih vozila da povećaju oprez, pokažu dodatnu dozu empatije prema ostalim sudionicima u prometu te na taj način dokažu poželjnu razinu prometne kulture.