Photo: Robert Anic/PIXSELL
Događaju je prisustvovalo i 30 studenata riječkog Medicinskog fakulteta koji su ovaj tjedan u posjetu Europskom parlamentu
povezane vijesti
BRUXELLES – Model probira za rak pluća niskodoznim CT pregledima, koji se u Hrvatskoj provodi dulje od dvije godine, dao je iznimne rezultate i trebao bi postati dijelom zdravstvenih sustava. Osim što je njime dosad otkriveno 159 slučajeva karcinoma pluća, mahom u ranoj fazi bolesti, pokazalo se da tek polovina pregledanih pacijenata ima normalnu plućnu funkciju, a otkriven je i niz tumora na drugim organima jer su i oni vidljivi na tom snimanju, naglasio je akademik Miroslav Samaržija, predstojnik Klinike za plućne bolesti KBC-a Zagreb, predstavljajući hrvatski model probira i ranog otkrivanja raka pluća na konferenciji »Time to screen! Implementacija novih preporuka za screening u Europskoj uniji« održanoj u srijedu u Europskom parlamentu u organizaciji eurozastupnice Romane Jerković. Događaju je prisustvovalo i 30 studenata riječkog Medicinskog fakulteta koji su ovaj tjedan u posjetu Europskom parlamentu.
Hrvatski model probira za rak pluća kao pilot-projekt počeo se već provoditi u četiri europske države – Engleskoj, Francuskoj, Poljskoj i Mađarskoj, a pretpostavka je da će i druge države krenuti tim putem. U nešto više od dvije godine provedbe tog programa u Hrvatskoj u 20 radioloških centara u 13 gradova pregledano je 16.000 pacijenata, a otkriveno 159 slučajeva maligne bolesti. Pokazalo se i da oko 40 posto pregledanih pacijenata ima znakove emfizema pluća, stanja koje ukazuje na razvoj KOPB-a, dok tek svaki drugi pacijent ima normalnu plućnu funkciju.
U Europskom parlamentu predstavljeni su i drugi uspješni modeli probira za rak – slovenski model ranog otkrivanja raka vrata maternice utemeljen na trogodišnjem HPV testiranju koji je dao bitno bolji rezultat od jednogodišnjih Papa testova, te portugalski model probira raka dojke koji je primjenom mobilnih timova značajno podigao odaziv žena na mamografske preglede.
Cilj je novog europskog pristupa borbi protiv raka osigurati da 90 posto populacije u Europskoj uniji u ciljanim skupinama do 2025. bude pozvano na preglede u okviru probira za rak dojke, rak vrata maternice i rak debelog crijeva.