TRADICIJSKA MANIFESTACIJA

U Buzetu se održava Sajam istarskih tartufa. Krenula je sezona crnih tartufa, ulaz se ne naplaćuje

Edi Prodan

Sajam je otvoren od 13 do 21 sat



Krenula je sezona tartufa! Istina, onih crnih jer za bijele se mora pričekati rujan, ali veliki gušti i niz zanimljivosti može se doživjet već u subotu 1. lipnja i to u Buzetu, “Gradu tartufa”, zahvaljujući Sajmu istarskih tartufa, tradicionalnoj manifestaciji što se održava na središnjem mjestu Starog grada Buzeta, u restoranu Stara oštarija.


Kako nas je izvijestio Robert Marušić, vlasnik restorana, inicijator i organizator sajma, početak je zakazan za 13 sati kako bi se u ponudi dobilo najsvježije tartufe, one koji će direktno iz svojih staništa stići u Staru oštariju. S kojih lokacija, pošta ili lovišta? Ulovljeni primjerci dolaze s mikrolokacija Buzeštine – Hum, Roč, Sovinjak i Vrh, ali i iz Motovunskih Novaki, Gradinja te Grožnjana. S obzirom da sajam ima i edukacijsku ulogu, Marušić će ih sve detaljno opisati, a kako bi priča izašla iz istarskih okvira, izložit će se i nekoliko primjeraka crnih tartufa iz Irana i Kine s kojima se legalno trguje i na hrvatskom tržištu. Ono što je problem, a itekako će se elaborirati na buzetskom sajmu, njihova je – kvaliteta. Mnogo je u svakom smislu niža od hrvatskih, posebno istarskih, ali zbog nedovoljne educiranosti potrošača, kao ili manipuliranja ugostitelja, oni se u nizu domaćih restorana nude pod istim, domaćim nazivima kao i cijenama.


– Želimo ukazati na kvalitativni razinu izvaneuropskih tartufa koja je iznimno loša, k tome unose kaos na istarsko i hrvatsko turističko tržište. Legalno se prodaju ali su po kvaliteti jako daleko od pravih svježih istarskih crnih pa je nerijetko da razni ugostitelji na Jadranu za posluživanje takve robe koriste pojačivače okusa, ulja od tartufa, pojašnjava nam Marušić.




“Veliki istarski turistički tartuf” ili crni ljetni tartuf kojem je sajam posvećen, se lovi od 1. lipnja do 31. srpnja te od 1. do 30. rujna. Lovostaje je u kolovozu kako se ne bi uništavala plodišta bijelog tartufa. S obzirom da je manje agresivnog okusa, crni je tartuf jednostavniji za povezivanje sa širokom lepezom jela, baš kao što je i dobra polazišna točka za sve one koji tarufe nisu nikad probali. Sajam ima i snažnu interaktivnu notu tako da je posjetiteljima omogućeno pitati sve, pa i “najškakljivija” pitanja kojih nikad ne nedostatke kad je u pitanju jedna od najskupljih namirnica na svijetu.


Ono što također karakterizira ovogodišnji Prvi sajam tartufa u Buzetu je i svojevrsna protestna nota koji je Marušić već uputio autorima ovogodišnjeg gastro vodiča koji je u regiji “sjeverna Istra” s popisa izostavio niz recentnih restorana, pa tako i Staru oštariju koja organizira sajam, njoj susjedna Vela vrata, ali i uistinu karizmatični Most u podnožju Buzeta koji baštini skoro stoljetnu neprekinutu tradiciju unutar iste obitelji.


– Povrijeđeni smo dakako logikom prema kojoj je sastavljena lista tog vodiča. Mi smo u Staroj oštariji lani prodali, naribali 130 kilograma tartufa. Nije li to razlog da bismo se našli u tom vodiču, koji nije nečija privatna zabava nego djelo koje potpisuje institucija svih nas, TZ Istarska, onda uistinu ne znam što je potrebno da bi se bilo na listi istaknutijih istarskih restorana, poručio je Marušić. Dodajmo da po jednom jelu poput fuža s tartufima ide oko 10 grama te skupocjene gljive.


U svakom slučaju, uz dodir s istinskom gastronomskom posebitosti, Sajam tartufa u Buzetu bit će bogat i mnogim polemičnim tonovima. Od toga što uistinu konzumiramo kad u restoranima naručimo neko od jela s tartufima, kao i kako prepoznati istinsku kvalitetu, do toga – koji su i zbog čega najbolji ovogodišnji istarski restorani, a nisu uvršteni u vodič.


Sajam je otvoren do 21 sat, ulaz kao i odgovori na pitanja, pa tako i najprovokativnija, se – ne naplaćuju.