PLAVI KORIDOR

Trgovina žitom s Egiptom prilika za rast riječke luke, potpisan je Memorandum

Marinko Glavan

Foto Arhiva/NL

Foto Arhiva/NL

Uvoz iz Egipta obuhvaća širok spektar proizvoda, od prehrambenih artikala poput voća i povrća, koji se prevoze u hlađenim kontejnerima, do građevinskog materijala, poput kamena i keramike, tekstila, plastike i bijele tehnike



Lučka uprava Rijeka i Lučka uprava Aleksandrije sklopile su u Egiptu Memorandum o razumijevanju, u sklopu posjeta hrvatskog izaslanstva toj zemlji, na čelu s premijerom Andrejem Plenkovićem, u kojemu je sudjelovalo i hrvatsko gospodarsko izaslanstvo. U ime Lučke uprave Rijeka Memorandum je potpisao zamjenik ravnatelja Ivan Jakšić, a uz njega su u gospodarskom izaslanstvu bili i predstavnici dijela koncesionara riječke luke, odnosno tvrtke Jadranska vrata (AGCT) koja upravlja kontejnerskim terminalom na Brajdici i Luke Rijeka d.d., koji već ostvaruju značajan promet s egipatskim tržištem.


Jačanje odnosa


Memorandum je potpisan u svrhu uspostavljanja okvira za suradnju između luka u Rijeci i Aleksandriji te u svrhu promicanja razvoja bilateralne znanstvene i tehničke suradnje utemeljene na načelima uzajamne koristi i u svrhu jačanja odnosa, te pitanja koja se odnose na promociju, gospodarsku i trgovinsku suradnju.


Što posjet Egiptu i potpisivanje Memoranduma konkretno znače za riječku luku, pitali smo Marka Miškovića, člana uprave Luke Rijeka koji se u proteklih nekoliko dana, u sklopu posjeta hrvatskog izaslanstva Egiptu, sastao s potencijalnim partnerima.




– Luka Rijeka već sada posluje s egipatskim tržištem, u prvom redu kroz izvoz drva preko Rijeke za Egipat. Ovdje smo došli na poziv Hrvatske gospodarske komore, sudjelovali smo na poslovnom forumu, a održali smo i pojedinačne sastanke s egipatskim špediterima i predstavnicima nekih od lučkih terminala. Obostrana je namjera i želja da se riječka luka u budućnosti u većoj mjeri koristi za izvoz roba iz Europske unije u sjevernu Afriku, kao i za uvoz roba iz sjeverne Afrike na tržišta EU-a i okolnih zemalja. Cilj nam je snažnije pozicionirati Rijeku na egipatskom tržištu, povećati promet, a prvenstvene mogućnosti povećanja prometa vidimo u izvozu žitarica, ali i drugih vrsta roba, rekao nam je Mišković. Inače, Luka Rijeka, uz izvoz drva, prema Egiptu ostvaruje i promet u izvozu stoke, a u kategoriji rasutog tereta bilježi promet u uvozu soli.


O dosadašnjoj suradnji i mogućnosti konkretnog povećanja prometa s egipatskim lukama pitali smo i direktora prodaje AGCT-a Žarka Acingera koji je također u hrvatskom gospodarskom izaslanstvu u Egiptu. Acinger ističe da je gospodarska misija u tu zemlju važan korak u jačanju trgovinske povezanosti dviju zemalja, s posebnim naglaskom na ulogu riječke luke kao ključne točke za trgovinsku razmjenu između sjeverne Afrike i jugoistoka Europe.


Najkraća veza


– AGCT već surađuje s egipatskim tržištem, a kroz ovaj posjet i potpisani sporazum između luka Aleksandrija i Rijeka, otvara se prostor za dodatno unaprjeđenje trgovinskih tokova u oba smjera. Egipat je jedno od najvažnijih gospodarskih središta u regiji, a riječka luka već sada omogućava uvoz i izvoz robe iz Egipta prema Hrvatskoj i šire prema regiji, kaže Acinger, ističući kako uvoz iz Egipta obuhvaća širok spektar proizvoda, od prehrambenih artikala poput voća i povrća, koji se prevoze u hlađenim kontejnerima, do građevinskog materijala, poput kamena i keramike, tekstila, plastike i bijele tehnike. Istovremeno, dodaje, preko Rijeke se izvoze proizvodi iz zaleđa, poput jabuka, dijelova za autoindustriju, papira, drva, kemijskih i plastičnih proizvoda te sirovina za kozmetičku industriju.


– Povezanost s Egiptom dodatno je značajna zbog Sueskog kanala, koji je ključna pomorska ruta za brodove koji dolaze s Dalekog istoka u sjeverni Jadran. Prolaskom kroz Suez i uplovljavanjem u Rijeku, ostvaruje se najkraća i najbrža veza između azijskih tržišta i srednje i jugoistočne Europe. To Rijeci daje značajnu konkurentsku prednost u odnosu na sjevernoeuropske luke, omogućavajući brži i učinkovitiji transport robe do krajnjih odredišta. Povezivanje s lukom Aleksandrija i ostalim egipatskim lukama dodatno učvršćuje poziciju Rijeke kao ključne tranzitne točke za robne tokove između Europe, Bliskog istoka i Afrike, otvarajući nove prilike za razvoj logističkih ruta i povećanje trgovinskog prometa. AGCT nastavlja razvijati svoju ulogu regionalnog logističkog čvorišta, omogućavajući učinkovit i konkurentan transport robe između Egipta i Europe, kazao je Acinger.