povezane vijesti
- Hrvatski europarlamentarci: Europa se mora izboriti za svoj položaj u svijetu
- Tomislav Sokol: Konačnim glasanjem uvodimo pravo na popravak proizvoda, ali potrošači će i dalje moći zamijeniti pokvareni uređaj novim
- Europski parlament podržao reformu EU zakonodavstva o lijekovima, Sokol ističe brži pristup lijekovima
Na sjednici Odbora za unutrašnje tržište i zaštitu potrošača Europskog parlamenta (IMCO) usvojeno je izvješće o pravu na popravak. Radi se o zakonodavnoj inicijativi kojom bi se popravak proizvoda trebao učiniti pristupačnijim i atraktivnijim za potrošače. Na sjednici Odbora IMCO sudjelovao je i hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu, doc. dr. sc. Tomislav Sokol čiji je amandman o pravu na popravak usvojen u okviru kompromisnog amandmana.
‘Iako su istraživanja pokazala da bi 77 % građana EU-a radije popravilo svoje uređaje nego ih zamijenilo novim, činjenica je da se potrošači, kad odluče popraviti proizvod, susreću s brojnim problemima kao što su nedostupnost zamjenskih dijelova, dugotrajnost i skupoća popravka. Donošenjem zakonodavnog izvješća o pravu na popravak na korak smo bliže da popravak učinimo dostupnijim potrošačima. Proizvođači se više neće moći izvlačiti na to da nemaju zamjenskih dijelova za popravak jer smo propisali obvezu da rezervni dijelovi moraju biti dostupni tijekom čitavog očekivanog vremena trajanja proizvoda. Posebno sam se zalagao za to da se potrošačima za vrijeme trajanja popravka proizvoda u jamstvenom roku mora ponuditi zamjenski proizvod. Naime, kad potrošač primjerice odnese mobitel na popravak u okviru jamstva, proizvođač mu nije dužan dati zamjenski mobitel, što za potrošače predstavlja veliki teret. Na tom tragu, drago mi je da je usvojen moj amandman koji će obvezati proizvođače da potrošačima daju zamjenski proizvod za vrijeme trajanja popravka ako se popravak ne može izvršiti u kratkom roku.’ – kazao je Sokol.
Nakon što je Odbor IMCO izglasao zakonodavno izvješće o pravu na popravak, zastupnici će o njemu raspravljati na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta, a konačan tekst zakona ovisit će o pregovorima s državama članicama.