Početkom prošlog tjedna vlasnica Zagrebačke banke neočekivano je predložila 10 milijardi eura vrijednu transakciju, u sklopu koje bi ponudila 0,175 redovnu dionicu za jednu dionicu BPM-a.


„Europa treba jače i veće banke koje će joj pomoći da razvije gospodarstvo i da se natječe s drugim velikim ekonomskim savezima”, rekao je izvršni direktor UniCredita Andrea Orcel.




Vlada je obaviještena o ponudi, ali UniCredit je nije planirao uz vladinu suglasnost, naglasio je prošli ponedjeljak u parlamentu ministar gospodarstva Giancarlo Giorgetti, dodavši da će je vlada pomno analizirati kada bude formalizirana.


UniCreditova ponuda mogla bi osujetiti planove vlade u Rimu da, uz Intesu Sanpaolo i UniCredit, udari temelje trećem velikom igraču u domaćem bankovnom sektoru spajanjem BPM-a s podržavljenim zajmodavcem Monte dei Paschi di Sienom (MPS).


Početkom mjeseca BPM je dostavio ponudu o kupnji pet posto udjela MPS-u, a uložili su i 1,6 milijardi eura u preuzimanje potpune vlasničke kontrole nad financijskom tvrtkom za upravljanje imovinom Anima Holding kako bi poboljšao neto naknade u razdoblju smanjenih kamatnih stopa.


Potpredsjednik vlade i ministar prometa Matteo Salvini ustvrdio je prošli utorak da UniCredit po sastavu dioničara nije talijanska banka, podvukavši navodom da talijanski institucionalni investitori drže samo šest posto udjela u UniCreditu nezadovoljstvo Rima zbog prepreke u planu o stvaranju nove bankarske grupacije.


Talijanska premijerka nadovezala se u ponedjeljak izjavom da je važno da tvrtke koje ulažu velik ušteđevinu Talijana ostanu u domaćim rukama.


“Moramo paziti da njihovom štednjom upravljaju centri za donošenje odluka čije je temeljno poslovanje u Italiji. Ako ne bude tako, ušteđevine se neće ulagati u Italiji”, rekla je Meloni u televizijskom intervjuu u kasnom sinoćnjem terminu.


UniCreditova ponuda za BPM tržišna je transakcija, rekla je Meloni za TV emisiju Quarta Repubblica, ali “vlada ima instrumente za intervenciju ako utvrdi da dogovor, recimo, nije u nacionalnom interesu”, dodala je.


Talijanski zakon o “zlatnim ovlastima” omogućuje vladi blokadu odnosno uvjetovanje stranih i domaćih preuzimanja i promjene u upravljanju tvrtkama u strateškim sektorima, poput energije, telekomunikacija i bankarstva.


Vlada bi mogla iskoristiti ovlasti i uvjetovati dozvolu za preuzimanje, rekao je Reutersu prošli tjedan upućeni izvor, dodavši ipak da bi veto uključivao brojne teškoće s obzirom na potporu Europske središnje banke spajanjima u bankovnom sektoru i temeljnom načelu EU-a o slobodnom kretanju kapitala.


Uprava BPM-a odbila je prošli tjedan UniCreditovu ponudu, uz upozorenje da sinergija bruto troškova koju je UniCredit procijenio na 900 milijuna eura čini “više od trećine troškovne baze Banco BPM-a” i zabrinjava zbog “predvidivih posljedica po zapošljavanje i socijalna pitanja”.