
Elmedin Konaković / Foto Reuters
povezane vijesti
Zastupnički dom parlamenta BiH odbacio je u srijedu inicijativu za smjenu ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića, koju je podnio klub zastupnika Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) na čijem je čelu Milorad Dodik.
Protiv inicijative glasalo je 20 od 33 zastupnika koliko ih je došlo na sjednicu tijela koje broji 42 zastupnika, a za smjenu Konakovića bilo je tek pet zastupnika.
Zastupnici SNSD-a nisu se ni pojavili na sjednici kako bi obrazložili svoj zahtjev. U pisanoj inicijativi koju su ranije poslali Konakovića su optužili da je djelovao bez usuglašenih stajališta Predsjedništva BiH koje je nadležno za vođenje vanjske politike države te da je “vrijeđao” 9. siječnja kao dan Republike Srpske.
Konaković je ranije izjavio kako bi taj datum kojega u RS-u obilježavaju kao dan entiteta unatoč činjenici da ga je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim zapravo trebao biti proglašen danom žalosti u cijeloj državi jer podsjeća na početak masovnih etničkih progona i razaranja koja su uslijedila nakon što je1992. godine dio zastupnika srpske nacionalnosti u parlamentu tadašnje SR BiH protuzakonito proglasio “skupštinu srpskog naroda” što je bio uvod u stvaranje RS.
Zahtjev za smjenu Konakovića na temelju obrazloženja SNSD-a poduprli su samo zastupnici iz oporbenih stranaka iz RS iako su oni u sukobu s Dodikom i njegovom strankom no podjednako brane 9. siječnja kao legitimni praznik.
Zastupnik Srpske demokratske stranke (SDS) Mladen Bosić ustvrdio je kako je zahtjev za smjenu Konakovića zapravo neka vrsta predstave za javnost jer SNSD igra dvostruku igru odnosno po svaku cijenu pokušava ostati unutar sadašnje vladajuće koalicije iz koje je tri stranke bošnjačko-građanskog bloka žele izbaciti.
Opisao je to dijelom istog scenarija koji se ponavlja posljednjih 30 godina i u kojemu političari neprekidno posežu za ratom propagandom nastojeći tako osigurati potporu birača.
“To je temelj populističke politike u BiH koja ovu zemlju 30 godina drži zakočenom”, zaključio je Bosić.
Iz Stranke demokratske akcije (SDA), koja je također u oporbi, ranije su također tražili smjenu Konakovića no nisu željeli da se to dogodi zbog argumentacije koju zastupa Dodikova stranka.
“Ovo je igra unutar parlamentarne većine. ‘Trojki’ je trebala neka priča kako bi poboljšali svoj ugled u javnosti pa su pokrenute i inicijative za različite smjene”, kazao je zastupnik Šerif Špago.
Predsjedatelj Zastupničkog doma Denis Zvizdić po završetku sjednice novinarima je kazao kako ovakvi manevri i zahtjevi za smjenama neće moći zaustaviti već pokrenuti proces rekonstrukcije vlasti, odnosno uspostave nove vladajuće većine iz koje će Dodikova stranka biti izbačena.
“Sve će se to završiti u narednih nekoliko tjedana”, kazao je Zvizdić koji vjeruje kako SNSD to neće uspjeti blokirati u Domu naroda iako tamo ima mogućnost rušiti kvorum nedolaskom na sjednice.
No HDZ-ov zamjenik predsjedatelja Zastupničkog doma Marinko Čavara kazao je kako s tom strankom još nitko nije ozbiljno razgovarao o preustroju vlasti.
“Mislimo da ne treba rušiti nešto bez dogovora o novoj parlamentarnoj većini”, kazao je.