REUTERS
Nasilje, alkohol, droga i ilegalno oružje trebali su biti više nego dovoljni razlozi za sud da se Denisa Buntića strpa iza brave. Ali nisu
povezane vijesti
Tužiteljstvo Zapadnohercegovačkog kantona podnijelo je žalbu na odluku Općinskog suda u Ljubuškom zbog puštanja na slobodu Denisa Buntića, nekadašnjeg hrvatskog rukometnog reprezentativca osumnjičenog za premlaćivanja supruge i skrivanja ilegalnog naoružanja.
Nevladine udruge za zaštitu prava žene zgrožene su odlukom suda tim više jer je desetominutna audiosnimka zlostavljanja žene osim u javnosti preslušana i na sudskom ročištu na kojem je sudac istrage Filip Šaravanja odbio zahtjev tužitelja da se nasilnika sprovede u pritvor. Nasilan je bio i u prisustvu njihovog zajedničkog djeteta.
Uz skarednu odluku suda u javnost su izašli novi detalji među kojima je neobična koincidencija da je majka obiteljskog nasilnika Vinka Buntić zaposlena na tamošnjem sudu u Ljubuškom, ali i da je Buntićev kum Mladen Hrstić zamjenik glavnog županijskog odvjetnika, drugi čovjek tužiteljstva koje je pisalo žalbu.
Uz to, Hrstićeva majka jedna od najpoznatijih odvjetnica u Hercegovini.
Žrtva petogodišnjeg nasilja Klara Buntić koja je nakon puštanja na slobodu nasilnog supruga istupila u javnost i upozorila na to da je bijegom od nasilnika sama sebi spasila život, trenutno se skriva. Javno je zatražila da se predmet izmjesti sa suda u Ljubuškom na neko drugo sudište.
To što je sud Buntiću umjesto pritvora odredio tek zabranu prilaska žrtvi i djetetu na 100 metara i obavezu svakodnevnog javljanja u policiju, jasno je da Klari ne ulijeva nikakvu sigurnost.
Žrtva je jasno dala do znanja da suprug ima problema s alkoholom i drogama, što ga čini dodatno nepredvidivim.
Nasilje, alkohol, droga i ilegalno oružje trebali su biti više nego dovoljni razlozi za sud da se Denisa Buntića strpa iza brave. Ali nisu.
U takvim okolnostima i uspjeh same žalbe čini se da će više dirigirati pritisak javnosti.
Inicijativa građanki i građana iz Mostara ne krije ogorčenje postupkom suda i javno se pita jesu li nadležne institucije izvukle pouku iz tragedije s početka kolovoza kad je u Gradačcu nasilni Nermin Sulejmanović ubio svoju partnericu Nizamu Hećimović i još dvoje ljudi, a svoj krvavi pohod snimio i pustio na društvenim mrežama. Sud je tada za nasilnika odbio i minimalne mjere približavanja koje je policija zatražila.
– Ovakav potez Suda šalje poruku da su žene, žrtve obiteljskog nasilja, institucionalno nezaštićene i šalje poruku da su nasilnici zaštićeni. Iskazujemo nezadovoljstvo radom nadležnih institucija i tužiteljstva jer svaki dan čitamo da se negdje u Bosni i Hercegovini dogodilo obiteljsko nasilje, a nasilnici su na slobodi, upozorili su iz Inicijative.
– Jesmo li nešto naučili iz slučaja Nizame Hećimović iz Gradačca? Bismo li reagirali da se dogodio smrtni slučaj? Tko će biti kriv kad postane prekasno?! Zajedno zaštitimo Klaru i svaku drugu ženu žrtvu nasilja! Pokažimo im da nisu same! Pozivamo nadležne institucije i tužiteljstvo da rade svoj posao i da žene, žrtve nasilja, trebaju sistemski zaštititi, a nadležni Općinski sud u Ljubuškom da revidira svoju sramotnu odluku, pozvala je ova nevladina organizacija na društvenim mrežama ukazujući na značaj i rijetku situaciju da je žrtva smogla hrabrosti i javno upozorila na to da joj je život u opasnosti.