Ryanair i EasyJet

Pozivi na štrajk tijekom ljeta u niskobudžetnim prijevoznicima u Europi

Hina

Reuters

Reuters

Zaposlenici irskog niskobudžetnog prijevoznika trebaju stupiti u štrajk u subotu i nedjelju kako bi zatražili "provedbu radnog prava i plaćanje dodatnih sati rada", objavio je francuski sindikat (SNPNC)



Više europskih sindikata kabinskog osoblja Ryanaira pozvalo je na štrajk sljedeći vikend u Francuskoj, Španjolskoj, Belgiji, Italiji i Portugalu, dok španjolski sindikat poziva i na devet dana štrajka u srpnju u EasyJetu, piše u utorak agencija France presse.


 


Zaposlenici irskog niskobudžetnog prijevoznika trebaju stupiti u štrajk u subotu i nedjelju kako bi zatražili “provedbu radnog prava i plaćanje dodatnih sati rada”, objavio je francuski sindikat (SNPNC).




“Kompanija ne poštuje ni vrijeme odmora kakvo je predviđeno zakonodavstvom o civilnom zrakoplovstvu”, rekao je izaslanik osoblja SNPNC-a Damien Mourgues.


Na dane 12. i 13. lipnja, štrajk je već prouzročio otkazivanje četvrtine letova Ryanaira u Francuskoj, što je oko četrdeset letova.


U Španjolskoj sindikati USO i SITCPLA pozivaju osoblje Ryanaira na štrajk od 24. lipnja do 2. srpnja.


I oni traže provedbu “temeljnog radnog prava” i “pristojne radne uvjete za sve radnike”.


Radnici britanske tvrtke EasyJet također su bijesni, a sindikalna organizacija USO predviđa devet dana štrajka u srpnju u zračnim lukama u Barceloni, Malagi i Majorci.


Po sindikatu, “osoblje EasyJeta u Španjolskoj trenutno ima temeljnu plaću od 950 eura” mjesečno, što je najniže od svih baza u Europi.


U Portugalu, osoblje Ryanaira poziva na štrajk 24. i 26. lipnja kako bi izrazili prosvjed protiv pogoršavanja uvjeta rada, kao i u Belgiji.


U Italiji, štrajk u Ryanairu predviđen je 24 sata u subotu 25. lipnja. Tamo piloti i kabinsko osoblje traže plaće “koje su u najmanju ruku usklađene s minimalnim plaćama predviđenim nacionalnim ugovorom za zračni promet” u njihovoj zemlji.


S obnovom zračnog prometa nakon zatvaranja zbog koronavirusa, brojne kompanije moraju otkazivati letove zbog manjka djelatnika, a više zračnih luka je u kaosu jer ne mogu apsorbirati povećan broj putnika.