Foto: iStock
Pokazalo da je broj smrtnih slučajeva povezanih s alkoholom, uključujući bolesti jetre i nesreće, porastao na 99.017 u 2020. sa 78.927 u 2019. što je povećanje od zabrinjavajućih 25% u samo jednoj godini
povezane vijesti
- Pojava nove pandemije u bližoj budućnosti je neizbježna. Je li svijet spreman na nju?
- Riječki znanstvenik otkrio mehanizam interakcije između živčanog, imunološkog i endokrinog sustava u regulaciji glukoze u krvi
- Uznemirujući rezultati istraživanja iz petnaest vrtića: Samo jedno od desetero djece ima dobru motoriku
Novo izvješće američkog Nacionalnog instituta za zlouporabu alkohola i alkoholizam pokazalo je da je broj smrtnih slučajeva povezanih s alkoholom, uključujući bolesti jetre i nesreće, porastao na 99.017 u 2020. sa 78.927 u 2019. što je povećanje od zabrinjavajućih 25% u samo jednoj godini.
Povećanje je još signifikantnije kad se zna da je prosječni godišnji porast smrtnih slučajeva povezanih s alkoholom između 1999. i 2019. iznosilo 3,9 posto. Sve više Amerikanaca umire od posljedica alkoholiziranja i smrtnost je ubrzanije rasla posljednjih godina, 5 posto između 2018. i 2019. godine, ali nikad nije zabilježen ovakav drastičan skok.
Prema istraživačima nacionalnog instituta čiji je rad objavljen u znanstvenom glasilu The Journal of the American Medical Association, razlog tome nije teško dokučiti. Velik porast smrti uzrokovanih posredno ili neposredno pretjeranom konzumacijom alkohola je neka vrsta kolateralne štete pandemije korona virusa.
Postoji više istraživanja koja sugeriraju da su Amerikanci 2020. i 2021. više pili jer su se tako lakše nosili s „pandemijskim“ stresom.
Ne samo da su ljudi u prvoj godini pandemije i nakon zatvaranja, rada od kuće ili gubitka posla više pili, nego su i oni koji su imali problem s alkoholom od prije, izgubili svoju rutinu borbe protiv ovisnosti, mreže podrške ljudima s problemom alkohola su se raspale i medicinski tretmani su odgađani zbog drugih prioriteta u pandemiji.
Rezultati su u svakom slučaju zabrinjavajući, pa i pomalo bizarni. Naime u kategoriji stanovništva mlađeg od 65 godina u prvoj godini pandemije više je smrtnih slučajeva Amerikanaca povezano s alkoholom nego onih koji su umrli od Covida.
74.408 Amerikanaca u dobi od 16 do 64 godine umrlo je od uzroka povezanih s alkoholom, dok je 74.075 osoba mlađih od 65 umrlo od korona virusa.