Ljudske žrtve i materijalna šteta

Vidljivi razmjeri katastrofe u BiH: Nastavljena potraga za stradalima; upomoć priskočila i Hrvatska gorska služba spašavanja

P. N.

Donja Jablanica / Foto Armin Durgut/PIXSELL

Donja Jablanica / Foto Armin Durgut/PIXSELL

Pripadnici Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) stigli su do Jablanice i obavljaju dostavu potrebnih stvari za lokalni Dom zdravlja, te se očekuje angažman i na drugim lokacijama"



U katastrofalnim poplavama koje su pogodile Bosnu i Hercegovinu smrtno je stradalo najmanje 17 osoba, dok se desetine njih vodi kao nestalo. Najteža situacija je u općinama Jablanica, Konjic, Kiseljak, Fojnica, Kreševo, Drvar. Povlačenjem dijela vode i uklanjanjem prvog sloja nakupljenog materijala, mulja i kamenja, od jutros na vidjelo izlaze razmjere katastrofe, javlja BHRT.


Aktivirana su brojna klizišta koja su ostavila su pustoš i nanijela nemjerljivu štetu.


Najteža situacija je u Jablanici. U Hercegovačko-neretvanskom kantonu poginulo je najmanje 13 osoba, od toga 12 u Jablanici, a jedno u Buturević Polju, na području Konjica, naveli su iz Vlade HNK-a.


Jablanica / Foto Denis Kapetanovic/PIXSELL


Nijedno naseljeno mjesto u Jablanici više nije odsječeno




Načelnik Općine Jablanica Damir Šabanović izjavio je kako više nijedno naseljeno mjesto u toj općini nije odsječeno nakon poplava i klizišta.


“Veliki je broj strojeva angažiran na probijanju i čišćenju prometnica u svim smjerovima, ali je promet prioritetno otvoren za spasilačke službe. Iz Operativnoga centra civilne zaštite Jablanica izvijestili su kako je ukupno 67 osoba zatražilo liječničku pomoć u Domu zdravlja Jablanica, od kojih je njih četvero upućeno na daljnje liječenje”, kazao je Šabanović, priopćila je Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona.


Ekipe Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, entitetskih i kantonalne civilne zaštite, gorske službe spašavanja i brojni volonteri pokušavaju uz upotrebu teške mehanizacije u što kraćem vremenskom roku otkloniti posljedice katastrofe.


Mještani Donje Jablanice koji su izgubili susjede, rođake i imovinu, danas obilaze uništeno naselje u nadi da će ipak neko od nestalih biti pronađen živ.


Foto Armin Durgut/PIXSELL


Volonteri iz raznih dijelova Bosne i Hercegovine stigli su u Jablanicu kako bi dopremili pomoć ugroženim građanima, ali i pomogli službama u čišćenju ovog mjesta.


Ekipe civilne zaštite, oružanih snaga i drugih službi su na terenu od sedam sati jutros i rade na pronalasku nestalih i otkopavanju ruševina ispod kojih se sumnja da ima ljudi, javlja BHRT.


Pripadnici Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) stigli su do Jablanice i obavljaju dostavu potrebnih stvari za lokalni Dom zdravlja, te se očekuje angažman i na drugim lokacijama”.


Organizirane su brojne akcije prikupljanja pomoći za stanovništvo u područjima pogođenim poplavama.


Udruženje Pomozi.ba do sada je prikupilo više od 400 hiljada KM. Akciju prikupljanja pomoći organizirali su i Crveni krst/križ BiH.  Ekipa MFS-EMMAUS-a krenula je put Fojnice i Jablanice gdje će uručiti pomoć stanovništvu pogođenom poplavama.


Foto Armin Durgut/PIXSELL


U USK vodostaji rijeka u padu, situacija se stabilizira


Zbog obilnih padavina i rasta vodostaja, Unsko-sanski kanton suočava se s izvanrednim hidrološkim stanjem, kako je i prognozirano. Rijeke Una, Sana i Sanica bilježe promjene u vodostaju, no trenutno stanje pokazuje smirivanje situacije u većini naselja, javlja BHRT.


Prema posljednjim podacima mjerenim u 12 sati, vodostaji rijeke Une na ključnim tačkama u Kantonu, poput Kulen Vakufa, Ripča i Bihaća, pokazuju blagi pad.



U Drvaru je i dalje na snazi stanje elementarne nepogode, a odvijanje prometa otežano je na dijelu regionalnog puta od Drvara do Glamoča u mjestu Zavođe.


Dopisnik Srne javlja da je dio regionalnog puta od Drvara prema Glamoču uništen zbog klizišta i odrona koje su izazvale bujice i kiše.


Put je uništen u mjestu Zavođe, postavljeni su znakovi upozorenja, a promet se odvija usporeno.


U Drvaru je stanje elementarne nepogode proglašeno zbog poplava, klizišta i odrona.