Burne reakcije

VIDEO Stotine u Rimu dizale ruku na fašistički pozdrav: “Pa ovo kao da je snimljeno 1924.”

P. N.

Screenshot

Screenshot

Elly Schlein, čelnica Demokratske stranke lijevog centra (PD), izjavila je kako slike sa skupa "izgledaju kao da su snimljene 1924.", misleći na doba fašističkog vođe Benita Mussolinija i njegovih paravojnih postrojbi u crnim majicama

Talijanska premijerka Giorgia Meloni pozvana je da zabrani neofašističke skupine nakon što su stotine muškaraca snimljene kako upućuju fašistički pozdrav tijekom skupa u Rimu u nedjelju navečer, javlja  BBC.


Oni su sudjelovali na godišnjoj komemoraciji za tri ekstremno desničarska aktivista koji su ubijeni sedamdesetih godina, navodno od strane krajnje lijevih militanata.


Video podijeljen na društvenim mrežama gurnuo je događaj u središte pozornosti. Na snimci se može vidjeti mnoštvo muškaraca odjevenih u crnu odjeću kako uzdižu svoje desne ruke. Također se čuje kako viču “Prisutni!”, kao odgovor na poklič “Za sve poginule drugove!” – što je poruka tipična za talijansku ekstremnu desnicu.





Skup se održava svake godine u znak sjećanja na ubojstvo trojice aktivista iz omladinskog krila krajnje desničarskog Talijanskog socijalnog pokreta (MSI) 1978. godine. Dvojicu su ubili navodni ekstremno ljevičarski militanti ispred sjedišta MSI-ja u ulici Via Acca Larentia u Rimu, dok je trećeg ubila policija u neredima koji su uslijedili nakon pucnjave. Nitko nikada nije bio procesuiran za ova ubojstva, koja su postala nadaleko poznata kao “masakr u ulici Acca Larentia”.


 


Elly Schlein: Ovo je neprihvatljivo


 


Scene snimljene u nedjelju navečer osudile su stranke iz cijelog političkog spektra.


Elly Schlein, čelnica Demokratske stranke lijevog centra (PD), izjavila je kako slike sa skupa “izgledaju kao da su snimljene 1924.”, misleći na doba fašističkog vođe Benita Mussolinija i njegovih paravojnih postrojbi u crnim majicama. “Ovo što se dogodilo je neprihvatljivo. Neofašističke skupine moraju biti ukinute, kao što je propisano ustavom”, dodala je Schlein.



Kako prenosi BBC, čelnik centrističke stranke Azione Carlo Calenda rekao je da je komemoracija u ulici Acca Larentia “neprihvatljiva sramota u europskoj demokraciji”.


Potpredsjednik vlade Antonio Tajani, čelnik stranke desnog centra Forza Italia, izjavio je kako bi svaku proslavu diktature trebalo osuditi i dodao kako “postoji zakon koji kaže da se ne možete ispričati za fašizam u našoj zemlji”.


Čak su i neki članovi stranke Braća Italije (FdI) – koja ima svoje političke korijene u MSI-ju – kritizirali scene. Giovanni Donzelli izjavio je kako FdI “nema nikakve veze s onim što se dogodilo”, te kako su oni koji sudjeluju u događaju “200 idiota koje će ljevica iskoristiti da nam sudi”.


Giorgia Meloni / Reuters


 


Giorgia Meloni zasad šuti


Međutim, premijerka Giorgia Meloni, koja je i čelnica FDI-ja, do sada je šutjela o tom pitanju.


Meloni je u prošlosti sudjelovala na obilježavanju obljetnica ubojstva iz 1978. Godine 2021. objavila je Facebook posvetu trojici ubijenih aktivista, rekavši da su ubojstva “tragedija za koju nikada nije pronađen krivac” i nazvavši ih “ranom koja nikada nije zacijelila”.


Njezino izjednačavanje proizlazi iz njezine političke pozadine. U dobi od 19 godina, Meloni je izjavila novinarima kako talijanskog ratnog fašističkog vođu Benita Mussolinija smatra “dobrim političarem”. U talijansku politiku ušla je kao članica MSI-ja.


Posljednjih godina pokušala se repozicionirati kao umjerenija, odbacujući etiketu “krajnja desnica” i izjavivši da je njezina stranka “predala fašizam povijesti”.


No, kritičari ukazuju na činjenicu da logotip stranke još uvijek ima trobojni plamen – koji je dugo bio simbol neofašizma.


 


Događaji ove vrste nisu neobični u Italiji


 


Slike i snimka s komemoracije u ulici via Acca Larentia postale su viralne nakon što ih je podijelio dopisnik La Repubblice Paolo Berizzi, ali događaji ove vrste nisu neobični u Italiji. Svake se godine stotine Mussolinijevih pristaša okupljaju u njegovom rodnom gradu Predappiu i održavaju skupove na kojima koriste poruke i pozdrave iz fašističkog doba. Takvi događaji redovito izazivaju kontroverze, a oporbene stranke pozivaju policiju na istragu.


Međutim, za razliku od Njemačke, gdje je zabranjena uporaba desničarskih ekstremističkih simbola, Italija nema zakon koji zabranjuje korištenje fašističkih simbola ili pozdrava. Diljem Italije postoje zgrade i spomenici koji nose Mussolinijevo ime.


Pokušaj usvajanja strožih zakona propao je 2017. nakon što su desničarske stranke tvrdile da bi predloženi zakon ugrozio slobodu govora.


 


Ignazio La Russa: Upućivanje fašističkih pozdrava “nije uvijek zločin”


 


U utorak je Ignazio La Russa – ključni saveznik Giorgie Meloni koji je predsjednik Senata – iznio svoje mišljenje u raspravi, navodeći da upućivanje fašističkih pozdrava “nije uvijek zločin”.


Ignazio La Russa, koji je poznati kolekcionar fašističkih memorabilija i ima poprsja Mussolinija u svom domu, rekao je talijanskim medijima da još uvijek postoji neizvjesnost oko toga kako se razmatraju “određeni pozdravi” ako su upućeni u kontekstu komemoracije. Dodao je kako se raduje predstojećoj presudi Kasacijskog suda, koji bi trebao utvrditi predstavlja li upućivanje fašističkog pozdrava zločin.