"Preko 100 spasitelja iz svih saveza i stanica je bilo. Ono što je helikopter učinio na stijeni je nevjerojatno"
povezane vijesti
Dramatična akcija na stijeni na Veležu okončana je rano jutros, a teško ozlijeđena planinarka iz Hrvatske prebačena je u bolnicu.
Žena je s 400 metara visoke litice uspješno spašena u 1:20 sati, a prema prvim informacijama portala Index, ima ozlijeđenu desnu nogu i rebra. Više informacija o njenom stanju bit će objavljeno tijekom dana, nakon bolničke obrade.
Ozlijeđena žena bila je u grupi od 12 planinara iz Zagreba. U jednom trenutku poskliznula se i pala u provaliju te ostala visjeti na stijeni. U akciji spašavanja koja je trajala satima sudjelovalo je preko stotinu spasitelja.
Spašavanju je prethodilo više od 20 neuspješnih preleta helikopterom. Tek sad vremena nakon ponoći, uspješnim manevrom pilota, nastradala je prevezena na sigurno.
“Preko 100 spasitelja iz svih saveza i stanica je bilo. Ono što je helikopter učinio na stijeni je nevjerojatno. Da je helikopter nije pokupio, Bog zna do kad bi je nosili na nosilima stazom”, rekao je za “Avaz” Almir Karkelja, načelnik stanice GSS Prenj iz Konjica.
Akcija krenula popodne
Sve je krenulo u popodnevnim satima nedjelje, nakon dojave da na vertikalnoj litici, visokoj 400 metara visi ozlijeđena planinarka.
Operacija je u tijeku. Momci iz Gorske službe spašavanja došli su do nje i spuštaju je. Pitanje je međutim koliko će sama akcija potrajati zbog iznimno teškog terena“, rekli su iz Gorske službe spašavanja za Hinu.
Pojasnili su kako se djevojka – koja je državljanka Hrvatske – ozlijeđena, te da se nalazi na litici visokoj 400 metara. Kasnije popodne u akciju se uključio helikopter EUFOR-a, a na terenu je čak 80 pripadnika Gorske službe spašavanja, izvijestio je isti izvor.
Tijekom dana helikopter iz Republike Srpske u dvadeset je navrata pokušao prići planinarima, ali nije uspio.
Avaz je objavio kako je žena zadobila teške ozljede, pothlađena je i dezorjentirana.
“U toku je operacija spuštanja povrijedene. Litica je visoka oko 400 metara, a ona se nalazi negdje iznad polovine. U pitanju je vertikalna stijena, ali ljudi su tu spremni, obučeni su za to. Problem je sto je mrak pa to dugo traje, ali nadam se da ćemo uraditi to i da neće biti problema. Ovdje je trenutno oko 100 ljudi, dolaze spasioci i mi ih šaljemo gore. Iz cijele su BiH, pogotovo iz Hercegovine”, rekao je za Avaz Nadin Kevelj iz GSS Mostar.